Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4689
W sumie: 140907

Turystyka

Dane teledresowe punktu informacji turystycznej

26-700 Zwoleń, Plac Kochanowskiego 1
telefon kontaktowy: 48 676 22 10 w. 234
turystyka@zwolen.pl

  Wystartował konkurs na najlepszy produkt turystyczny 2013

Najlepszym Produktem  Turystycznym Mazowsza 2012 roku  została doroczna impreza dedykowana Janowi Kochanowskiemu - "IMIENINY PANA JANA" 

 

 

WYSTARTOWAŁ KONKURS NA NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY MAZOWSZA 2013!

Rozpoczął się nabór w Konkursie na najlepszy produkt turystyczny województwa mazowieckiego. Koordynatorem konkursu jest Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, która przyjmuje zgłoszenia produktów do 19 sierpnia br. Najlepsze mazowieckie produkty zostaną zgłoszone do ogólnopolskiego etapu konkursu, w którym laureaci zostaną nagrodzeni "Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej

 

Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych roku, a także wspieranie inicjatyw regionalnych i lokalnych służących rozwojowi konkurencyjnych produktów Mazowsza. Produkty mogą być zgłaszane w pięciu kategoriach: Wydarzenie cykliczne, Pakiet usług turystycznych – Impreza turystyczna, Obiekt, Szlak oraz Obszar przez samorządy lokalne i gospodarcze, lokalne organizacje turystyczne, instytucje i twórców produktów turystycznych, stowarzyszenia i fundacje turystyczne, prywatnych przedsiębiorców (np. organizatorów imprez i wydarzeń) oraz organizatorów turystyki.

 

Zgłoszenia produktów można przesyłać za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie www.polskapodejdalej.pl do 19. sierpnia br. Oceny produktów na poziomie regionalnym dokonywać będzie Kapituła powołana przy MROT, w skład której wchodzą: Jan Błoński – Prezes Zarządu MROT, Izabela Stelmańska – Zastępca Dyrektora Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Katarzyna Ratajczyk – Prezes Zarządu Warszawskiej Organizacji Turystycznej, Barbara Tekieli – Dyrektor Stołecznego Biura Turystyki, Aleksandra Kielan – Dyrektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, Tadeusz Milik – Prezes Furnel Travel International, Przewodniczący Forum Turystyki Przyjazdowej, Ryszard Cetnarski – Prezes Holiday Travel, Iwona Majewska – Zastępca Dyrektora Biura MROT.

 

Kapituła wybierze najciekawsze produkty turystyczne z Mazowsza, nagradzając je certyfikatem regionalnym i wyróżnieniami, z których najlepsze trzy zgłosi do etapu ogólnopolskiego. Etap ogólnopolski, koordynowany przez POT, będzie trwał do końca września, a zdobywców Certyfikatów wybranych przez Kapitułę POT poznamy w październiku podczas uroczystej Gali. 

 

Produktom wyróżnionym na szczeblu ogólnopolskim zostaną przyznane Certyfikaty POT. Przyznanie Certyfikatu POT oznacza ogólnopolską promocję laureatów w ramach działań Polskiej Organizacji Turystycznej oraz informacje o produkcie w ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych mediach. Dla turystów Certyfikat POT jest gwarancją jakości produktu turystycznego i zachętą do zaznaczenia go na mapie podróży. 

 

Kapituła POT przyznaje w corocznym konkursie maksymalnie dziesięć Certyfikatów oraz jeden Złoty Certyfikat, adresowany do produktów uprzednio nagrodzonych Certyfikatem POT. 

 

W poprzednich edycjach Certyfikaty POT zdobyło pięć produktów turystycznych z Mazowsza (2011 - Opowieści z Narwi, 2010 - Zespół Zabytków Osady Fabrycznej w Żyrardowie, 2006 - Międzynarodowy Piknik Lotniczy Góraszka, 2005 - Międzynarodowe Pokazy Lotnicze "Air Show", 2004 - Miodobranie Kurpiowskie Polana w Zawodziu koło Myszyńca), a dwa otrzymały wyróżnienia (2009 - Mazowsze Chopina, 2007 - Kolarska Liga Mistrzów - Tour de Pologne).

 

Więcej informacji znajdą Państwo na: www.mrot.pl

 

 

  Burmistrz Zwolenia zaprasza

 

 

- pedagogów z dziećmi i młodzieżą szkolną
- indywidualnych turystów
- rodziny podróżujące 

Turystów przybyłych do Zwolenia w pierwszym dniu pobytu zachęcamy do wędrówki po naszym mieście.
Zwiedzanie Zwolenia należałoby rozpocząć od Kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego - najcenniejszego zabytku - niemego świadka dobrych i złych kart zwoleńskiej historii.

 

 

Znajduje się tu kaplica Św. Franciszka z tablicami nagrobnymi Jana i rodziny Kochanowskich - nekropolia rodu Kochanowskich oraz kaplica Św. Stanisława z XVII wiecznym drewnianym ołtarzem ufundowanym przez Zuzannę Wołucką Owadowską, wnuczkę Poety.
Obok Kościoła, w budynku Centrum Regionalnego przy nekropolii Jana Kochanowskiego Zwoleniu, ul. Kardynała Wyszyńskiego 30, mieści się Muzeum Regionalne, które prezentuje wystawy stałe i czasowe dotyczące Jana Kochanowskiego i regionu. Idąc dalej zatrzymujemy się przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza z tablicą pamiątkową z 1925 roku, poświęconą mieszkańcom ziemi zwoleńskiej, którzy brali udział w powstaniach narodowych i I wojnie światowej. Pod tablicą a umieszczono ziemię z pola bitwy pod Laskami, gdzie w 1914 r. wojska Józefa Piłsudskiego walczyły z Rosjanami. Kierując się w stronę Rynku, na placu Publicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego zobaczymy odsłonięty w 1981roku Pomnik Poety z córką Urszulką, dłuta artysty-rzeźbiarza Władysława Jani.. W centrum miasta wznosi się Pomnik Mistrza Jana - odsłonięty 17 września 1961 roku, który jest wyrazem hołdu mieszkańców Zwolenia.

 

 

Zwiedzając Miasto powinniśmy zatrzymać się przed Pomnikami: 
- Ściana Śmierci, przy której hitlerowcy 7 kwietnia i 19 czerwca 1944 r. dokonali publicznych egzekucji żołnierzy Armii Krajowej i osób cywilnych – pomnik odsłonięto w 1958 roku,
- Krzyż Katyński z nazwiskami mieszkańców ziemi zwoleńskiej, którzy zginęli w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie - odsłonięty w 1991 roku i Tablica SMOLEŃSK odsłonięta w 2012 roku upamiętniająca ofiary katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 roku.
Sto metrów od pomników na zewnętrznej elewacji budynku Urzędu Miejskiego pamiątkowa tablica informuje o nadaniu Zwoleniowi Orderu Krzyża Grunwaldu II klasy za wkład mieszkańców miasta w walkę z okupantem hitlerowskim. Przy ulicy Cmentarnej do swojego prywatnego Muzeum Osobliwości "Pod jabłonką" zaprasza Jan Grudzień. O krok od Muzeum znajduje się cmentarz parafialny a na nim mogiły poległych w walce o wolność.
Ogólny czas zwiedzania Zwolenia - ok. 3,5 godziny.
Po obiedzie przejazd do Sycyny - miejsca urodzin Jana Kochanowskiego. Zwiedzanie obelisku z 1621 roku, spacer po odrestaurowanym parku krajobrazowym, gdzie zaznaczony został zarys fundamentów dworku, w którym urodził się Jan. Wyjeżdżając z Sycyny należy zatrzymać się przed odsłoniętym w 1980 roku Pomnikiem z popiersiem Kochanowskiego.

 

Jadąc do Czarnolasu wśród pól, łąk i lasów przez Strykowice Błotne, Paciorkową Wolę, Józefów, Jadwinów, przez dawne posiadłości Jana docieramy do Muzeum Jana Kochanowskiego.  

 

Najpiękniejsze i najbardziej płodne lata Jana omawiane są podczas wędrówek po salonach XIX wiecznego dworku. Park urzeka swoim pięknem o każdej porze roku, szumiące drzewa pozwalają na rozważania i podążanie myślami do czasów i miejsc związanych z życiem i twórczością poety. Na miejscu można skorzystać z grilla a przy ognisku posłuchać regionalnej muzyki w wykonaniu tutejszych kapeli. Noclegi zapewniają okoliczne zajazdy i restauracje. Czas popołudniowych wędrówek ok.4 godzin.

 

Drugi dzień można spędzić wędrując po rezerwatach przyrody:
- "Miodne" - rezerwat został utworzony dla zachowania unikalnej ostoi buka na jego północnym zasięgu. Ze względu na piękny wielogatunkowy drzewostan z potężnymi bukami i pomnikowym dębem jest dużą atrakcją turystyczną oraz pełni ważne funkcje naukowe i dydaktyczne.
- "Ługi Helenowskie" dojazd do Podgóry i dalej pieszo zielonym szlakiem. Rezerwat utworzono dla ochrony kilku bagien z których wypływa rzeka Zwolenka. Cały obszar jest ciekawy pod względem krajobrazowym tworząc unikalny typ krajobrazu przypominający tundrę. Spotyka się tam rzadką roślinność wśród ssaków można spotkać łosie, wśród ptaków żurawia a także gady. W kolejnym dniu proponujemy odwiedziny u sąsiadów Jana - Firlejów, czyli przejazd do Janowca, gdzie można zwiedzić późnogotycko - renesansowy kościół z XVI w. z nagrobkami Firlejów, ruiny zamku, z XVIII wieku dworek, drewniany spichlerz z przełomu XVIII i XIX w. mieszczący wystawę etnograficzną, wozownię a z tarasu widokowego podziwiać piękne krajobrazy. Dodatkowa atrakcja to przejście tarasem do przystani promu i przeprawa przez Wisłę do Kazimierza Dolnego. Tam cuda architektury, renesansowe kamienice - Celejowska oraz braci Przybyłów z pięknymi attykami przykuwają wzrok nawet najwybredniejszych turystów. Renesansowy kościół farny, renesansowy kościół Reformatów, Muzeum przyrodnicze w zabytkowym spichlerzu, Muzeum złotnictwa. Warto zdobyć Górę Trzech Krzyży, wejść na basztę oraz zwiedzić ruiny zamku z XIV w. a przy dobrej widoczności można stamtąd podziwiać piękno Góry Zamkowej w Janowcu a nawet dostrzec w oddali Sandomierz. 
Dodatkową atrakcją turystyczną będzie spacer malowniczymi wąwozami lessowymi, wycieczki rowerowe po mieście i okolicy oraz rejs statkiem po Wiśle: Kazimierz – Puławy - Kazimierz.

 

Mam nadzieję, że nasza propozycja jest na tyle ciekawa, by zechcieli Państwo odwiedzić Ziemię Jana Kochanowskiego. 

 

  
                                                                                              Zapraszamy

.

.

  Gastronomia i noclegi

WANILLA HOUSE - Aleja Jana Pawła II 30; 26-700 Zwoleń
restauracja - 70 do 110 miejsc, hotel na 33 miejsca noclegowe i bar szybkiej obsługi dla kierowców, obiekt częściowo dostosowany dla niepełnosprawnych.
W kompleksie Stacja Paliw SHELLA, 
tel 48 676 23 11:  hotel@vanillahouse.pl , www.vanillahouse.pl

.

 

 

Kompleks sportowo-wypoczynkowy (w okresie letnim od maja do września)
ul. Sportowa 5 tel. 048 676 32 05; 6 domków 4-osobowych, pole namiotowe,  zalew, wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Sala szkoleniowo-konferencyjna + catering na 100 miejsc ul. Sportowa 12, tel. 609 190 939 


 
 

Ośrodek Szkolenia i Wychowania ul. Kościuszki 39
tel. 48 676  21-12; 606 44 34 77
76 miejsc noclegowych, sala konferencyjna na 50 miejsc, pełna gastronomia, catering, przyjęcia okolicznościowe, integracyjne przy ognisku, tanie obiady abonamentowe, salon fryzjerski

 

Brzozowy Raj - Zajazd Agroturystyczny 
Podzagajnik 135; tel. 48 676 52 20, kom. 601 381 322, http://www.zajazd-brzozowyraj.radom.pl/
nocleg dla 16-18 osób w pokojach 2 i 3 osobowych, gastronomia.

 

 


 

 

MOGADOR - motel, bar (czynny całą dobę)
Szcześniak Jan
 - Florianów 7, 26-702 Policzna, tel. 48 677 50 33
tel.kom. - 600 023 102, http://www.motel_mogador.republika.pl/ e-mailmatador@eranet.pl
50 miejsc noclegowych, wyżywienie, garaże, parking strzeżony, gril, ognisko, tereny zielone, ceny do negocjacji.

Karaś Seweryn - domowe obiady; 
ul. Kilińskiego 10 a -centrum miasta 
tel.  48 676 31 29;  600 246 945

Restauracja Rozmaryn
ul. Władysława Jagiełły 17
tel. 604 550 395

Fuks – Kawiarnia 
Kościuszki 14 
tel.: 602 397 023


CAPRI - gastronomia, pizza, imprezy okolicznościowe
ul. Wojska Polskiego 15, tel. 888 688 887
http://www.capri-zwolen.pl/kontakt.html

 

QUATRO - pizzeria, pl. Kochanowskiego 14
tel. 48 676 34 20

 

 

U STASIA - bar, pl. Kochanowskiego 3
tel. 48 676 27 28

Zajazd FRASZKA
Sycyna Kolonia 2
26-700 Zwoleń
tel. 518 075 007

Zajazd ZŁOTY DWÓR
Podzagajnik 142
tel. 888 213 359

 

Restauracja pod Lipą

Czarnolas

tel. 697 083 707

 

 

  TURYSTYCZNA BAZA DANYCH

TURYSTYCZNA BAZA DANYCH

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.