Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4689
W sumie: 140907

Grupa Rowerowa Zwoleń

Pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę

. Przed wyjazdem ciepłe słowa do wyjeżdżających skierował Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, żegnali Grupę również z-ca Burmistrza Grzegorz Molendowski, Sekretarz Gminy Mirosław Chołuj oraz przyjaciele i sympatycy Grupy.

Po drodze rowerzyści uczestniczyli w mszach świętych, zatrzymywali się, by modlić się na Anioł Pański,  odmawiali Koronkę do Miłosierdzia Bożego,  Apel Jasnogórski - w Kościele Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie, Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin we Włoszczowej, Kościele Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach, w Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Jechali przez trzy dni, często drogami okrężnymi.

50 kilometrów dla Jana

Grupa Rowerowa Zwoleń, 22 czerwca o godz.9 po raz piąty, spod pomnika Mistrza Jana Kochanowskiego wyruszyła na Rajd Rowerowy Szlakiem Kochanowskich, w ramach 40 Imienin Pana Jana. Startowy sygnał dali Arkadiusz Sulima Burmistrz Zwolenia i Grzegorz Molendowski Z-za Burmistrza. Jechali przez Karolin do Sycyny, miejsca urodzin Jana, a następnie przez Strykowice Błotne, Filipinów, Jabłonów do Czarnolasu. Przejechali 50 kilometrów dla Jana Kochanowskiego. Grupę prowadził Czesław Nowakowski.

  

Grupa Rowerowa Zwoleń zakończyła „Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej” wzdłuż granicy morskiej.

GRUPA ROWEROWA ZWOLEŃ przejechała rowerami wzdłuż granicy morskiej od Świnoujścia do Helu. Na trasie Rajdu w miejscach Pamięci Narodowej członkowie Grupy oddawali hołd, Tym którzy zginęli w obronie Ojczyzny. 

31 maja 2019 roku, transportem zorganizowanym dojechali (16 osób) do Świnoujścia na miejscu byli ok. godz. 16, zostawili bagaże w Młodzieżowym Schronisku, po czym spotkali się z Lidią Miecznik i Kingą Abraham w Centrum Informacji Turystycznej. Każdy otrzymał mapy i przewodniki. Zatrzymali się pod pomnikiem Bohaterom Walki o Niepodległość, następnie dojechali do granicy polsko-niemieckiej, później pod najwyższą latarnię morską. 1 czerwca, już z całym osprzętem na rowerach wyjechali ze Świnoujścia, na trasę Rajdu przez Pobierowo, Trzęsacz, Rewal, Kołobrzeg, Kukinię, Ustronie Morskie, Mielno, Darłowo, Kopań, Ustkę, Smołdzino, Łebę, Karwieńskie Błoto, Władysławowo. 7 czerwca   dojechali  do Helu – początku Polski. Zatrzymali się przy Pomniku Obrońców Helu, z Helu przepłynęli statkiem do Gdyni, tam pamiątkowe fotki przy Darze Pomorza i ORP Błyskawica.

W Kołobrzegu do Grupy dojechał Zdzisław Olęder, który ulżył szczególnie kobietom zabierając ich część bagaży do auta. Przejechali 610 kilometrów, Grupę prowadził Czesław Nowakowski z flagą Grupy, zamykali Grzegorz Brzózek i Jan Molendowski z flagami narodowymi. Wszyscy jechali w kamizelkach odblaskowych z napisem Zwoleń. Patronat nad Grupą objęli Arkadiusz Sulima Burmistrz Zwolenia i ks. kanonik Bernard Kasprzycki proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.  

   

 Kolejne kilometry dla Maryi i Niepodległej

GRUPA ROWEROWA ZWOLEŃ przejechała kolejne kilometry dla Maryi i Niepodległej. W sobotę 6 października, uczestniczyła w XI Diecezjalnej Pielgrzymce Kół żywego Różańca do Matki Bożej Różańcowej w Wysokim Kole. Po modlitwie różańcowej i konferencji formacyjnej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik nawiązując do rozpoczętej w czerwcu bieżącego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej.

W niedzielę 7 października, zwoleńscy rowerzyści wzięli udział w XI Rajdzie Rowerowym Śladami Iłżeckich Oddziałów Partyzanckich im. Generała Brygady Antoniego Hedy ps. ,,SZARY”. Spotkanie grup  rowerowych miało miejsce w Nadleśnictwie Marsula, następnie przejazd ścieżkami partyzanckimi na Piotrowe Pole, gdzie odbyły się główne uroczystości 74 rocznicy bitwy pod Piotrowym Polem.  

Grupę prowadził Czesław Nowakowski, wiózł dwie flagi – narodową i grupy. W ciągu tych dwóch dni przejechali 170 km. W sumie dla maryi i Niepodległej przejechali 1.875 km z 1.918 km.

Wszystkie wyjazdy Grupy, objęli patronatem Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i ks. kan. Bernard Kasprzycki proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

 

W 100 lecie odzyskania niepodległości, GRUPA ROWEROWA ZWOLEŃ postanowiła przejechać rowerami 1918 kilometrów dla Maryi i dla Niepodległej.

W tym roku przejechali już Szlakiem Pierwszej Kadrowej i I Brygady Legionów Polskich z Krakowskich Oleandrów przez Michałowice, Racławice, Jędrzejów, Chęciny, Św. Katarzyna, Ożarów,  Annopol, Jastków, Lublin, Puławy, Wysokie Koło, Laski. Kolejne wyjazdy to Stara Błotnica, Jedlnia Letnisko- Święto Niezapominajki, Rajd Szlakiem Kochanowskich, Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasna Górę, Wąwolnica,  w sierpniu odwiedzili Garwolin, Miętne, Sulejówek, Radzymin, Warszawę i Muzeum Powstania Warszawskiego.  

Ostatnio, 15 i 16 września byli w Skarżysku Kamiennej u Matki Bożej Ostrobramskiej i w Muzeum Orła Białego oraz w Kałkowie, by pokłonić się Matce Bożej Bolesnej Królowej Polski. Nocowali w Eremach -Ośrodku Rekolekcyjnym przy Sanktuarium, usytuowanych nad zbiornikiem wodnym na Świślinie z pięknym widokiem na łańcuch Łysogór ze Św. Krzyżem. Po porannej mszy św. wracali przez Iłżę i tam miła niespodzianka, spotkanie z grupą rowerową z Szydłowca, wspólna fotografia przed Pomnikiem Obrońcom Ziemi Iłżeckiej i powrót do Zwolenia. Przejechali 200 km

 

Już mają za sobą 1.705 km,  w planie  jeszcze  Pielgrzymkę Różańcową do Wysokiego Koła, Rajd Szlakiem Partyzantów na Piotrowe Pole do Iłży  i 10 listopada Anielin- Laski-  miejsca walki 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego z wojskiem rosyjskim w października 1914 roku.

Grupę prowadził Czesław Nowakowski z flagą Grupy, a zamykał Czesław Wójcik z flagą narodową. Wszystkie wyjazdy Grupy, objęli patronatem Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i ks. kan. Bernard Kasprzycki proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

 

Grupa Rowerowa Zwoleń przejechała kolejne kilometry dla Niepodległej

Grupa Rowerowa Zwoleń realizując plan „Rajd rowerowy 1918 kilometrów dla Niepodległej w 100-lecie Odzyskania Niepodległości”, w dniach od 25 do 28 sierpnia 2018 roku przejechała kolejne, 340 kilometry dla Niepodległej. Wyjechali w sobotę przez Dęblin, Maciejowice, Garwolin, w Miętnem mieli nocleg w internacie ZSZ im. S.Staszica. Wiosną 1984,  miał tam miejsce strajk szkolny w obronie krzyży usuniętych z sal lekcyjnych, opowiedział o tym ks. Jerzy Janowski proboszcz miejscowej parafii, podczas śniadania po niedzielnej mszy świętej. Ksiądz proboszcz bardzo serdecznie przyjął zwoleńskich rowerzystów. Z Miętnego, podczas ulewnego deszczu przejazd do Suwałk i Radzymina. W poniedziałek, z konieczności odwiedziny serwisu rowerowego, z uwagi na awarię trzech rowerów. Później wyjazd do Warszawy do Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest hołdem mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Po zwiedzeniu  i obejrzeniu kronik filmowych nagranych podczas powstania, chwila rozmowy z przewodnikiem i dalej wyjazd za Piaseczno do Żabieńca na nocleg. Wtorek, powrót do Zwolenia, początkowo jazda drogą szutrową i awaria roweru, brak zasięgu sieci telefonicznej spowodowały, że musieli przejść z rowerami około 3 km. Wymiana koła i dalej jazda przez Górę Kalwarię, Warkę, Głowaczów, Brzózę, Pionki do Zwolenia. Na miejscu byli około godz. 17, w sumie przejechali 1.505 km z 1.918km. Zmęczeni ale zadowoleni planują kolejne kilometry dla Niepodległej i dla Maryi, być może we wrześniu do Kałkowa do Sanktuarium Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski i Skarżyska Kamiennej do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, bo w październiku wcześniej zaplanowane wyjazdy do Iłży na rajd śladami oddziałów partyzanckich i Wysokiego Koła, a w listopadzie do Lasek.

Grupę prowadził Czesław Nowakowski z flagą Grupy, a zamykał Czesław Wójcik z flagą narodową, zaplecze techniczne zapewnił Cezary Mordziński. Patronat nad rajdem objęli Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i ks. kan. Bernard Kasprzycki proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

Ogólnopolskie Święto Niezapominajki 

Grupa Rowerowa Zwoleń realizuje swój plan 1918 kilometrów dla Niepodległej. 20 maja  wyjechali ze Zwolenia o godzinie 9, jechali przez Suchą, Męciszów, Helenów, Słupicę, na miejsce, do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisko im. Andrzeja Zalewskiego dotarli na rozpoczęcie uroczystości Ogólnopolskiego Święta Niezapominajki, o godzinie 11. Po złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową inicjatora tego święta, redaktora radiowej Jedynki Andrzeja Zalewskiego i po części oficjalnej, część artystyczną na estradzie rozpoczął koncert Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Później występy uzdolnionych dzieci z przedszkoli i szkół, wśród których były zespoły z Publicznej Szkoły im Władysława Jagiełły ze Zwolenia.  Gwiazdą tegorocznego Święta był Paweł Stasiak z zespołem Papa D. Program XVII Święta Polskiej Niezapominajki  przebiegał pod hasłem: „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”.

To piękne święto leśników i przyrodników ma na celu promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.

Członkowie Grupy Rowerowej Zwoleń uczestniczyli w licznych konkursach wiedzy, zdobywając nagrody. W drodze powrotnej jechali przez Jedlnię Letnisko, Słupicę, Gózd, Karszówkę, Podgórę, Janów i Józefów, zadowoleni wrócili do Zwolenia na godz. 15. Przejechali 60 kilometrów.

 Najbliższy wyjazd od 24 do 29 maja do Krakowa  i z Krakowa Szlakiem Pierwszej Kadrowej - Kraków- Michałowice- Słomniki-Miechów-Wodzisław, Jędrzejów, Chęciny – Kielce – Św. Katarzyna - Ćmielów- Ożarów- Maruszów - Annopol- Lublin- Piotrawin -Puławy- Garbatka Letnisko- Laski-Zwoleń ok 500km

 

Grupa Rowerowa Zwoleń rozpoczęła sezon rowerowy

1 maja 2018 roku o godzinie 8, Grupa Rowerowa Zwoleń rozpoczęła sezon rowerowy wyjazdem do Starej Błotnicy do Matki Bożej Pocieszenia. Wstępnie wytyczona trasa wynosiła około 120 kilometrów, jednak w praktyce odległość urosła do 155 km.

Przecinając we  Wsoli drogę krajową 7, pogubiliśmy się, nawet najlepsze nawigacje wskazywały różne rozwiązania, a remont i przebudowa drogi szybkiego ruchu całkiem pokrzyżowały wytyczoną naszą trasę. Mimo wydłużonej drogi ok. godziny 12 dojechaliśmy na miejsce, w Sanktuarium pokłoniliśmy się Matce Bożej Pocieszenia, odpoczęliśmy chwilę, porobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i droga powrotna, już bardziej prosta przez Jedlankę, Jedlińsk, Wsolę, Jedlnię Letnisko, Słupicę, Suchę i około godz. 18 dotarliśmy do Zwolenia. Zmęczeni, ale szczęśliwi, że podczas pierwszego wyjazdu grupowego, w tym szczególnym Roku 100 lecia Odzyskania Niepodległości, pokonaliśmy ok. 8% zaplanowanego na Jubileusz - dystansu 1918 kilometrów.

Kolejny wyjazd już 20 maja do Jedlni Letnisko na Święto Niezapominajki i 24 do 29 maja do Krakowa transportem zorganizowanym, a z Krakowa już na rowerach Szlakiem Pierwszej Kadrowej i 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich, przez Michałowice- Słomniki-Miechów-Jędrzejów, Chęciny – Kielce- Ćmielów- Annopol- Lublin-Puławy- Garbatka Letnisko - Laski-Zwoleń ok 500km.

W czerwcu IV Rajd  Szlakiem Kochanowskich, w lipcu XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę, w sierpniu Rajd Niepodległościowy do Garwolina, Sulejówka, Radzymina, Warszawy, w październiku pielgrzymka różańcowa do Wysokiego Koła, raj do Iłży na Piotrowe Pole  i 10 listopada do Lasek, gdzie na cmentarzu wojennym spoczywają legioniści polegli w okresie od 22 do 26 października 1914 roku w walkach 1 Pułku Piechoty Legionów  Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego z wojskiem rosyjskim.

Patronat nad rajdami i pielgrzymkami objęli Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i ks. kan. Bernard Kasprzycki Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

Grupa otrzymała koszuli z Biura Programu „Niepodległa” z Warszawy, z historycznymi nadrukami i logiem NIEPODLEGŁEJ i włączyła się do Gminnych, Powiatowych i Ogólnopolskich Obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodległości.

 

Ogólnopolskie Podsumowanie Roku Rzeki Wisły.

W dniu 22 lutego 2018 roku, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Zwoleniu i Grupy Rowerowej Zwoleń uczestniczyli w Ogólnopolskim Podsumowaniu Roku Rzeki Wisły w Klubie Sportowym Monta w Warszawie. Wśród 550 (550 lat od pierwszego wolnego flisu Wisłą) wydarzeń z całej Polski na plakacie i w folderze podsumowującym wydarzenie, umieszczony jest również dwuetapowy Rajd Wzdłuż Wisły Grupy Rowerowej Zwoleń. Przed spotkaniem, jako podziękowanie za czynny udział w wydarzeniu wszyscy otrzymywali ciekawe wydawnictwa, foldery, plakaty. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, w poszczególnych panelach Ambasadorowie Roku Rzeki Wisły z miast nadwiślańskich omawiali wydarzenia które były i te, które wpiszą się na stałe w kalendarze aby promować Królową Polskich Rzek – WISŁĘ.

 

GRUPA ROWEROWA "ZWOLEŃ"

Grupa Rowerowa Zwoleń rozpoczęła sezon 2017.

1 maja 2017 roku, z parkingu przykościelnego Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z błogosławieństwem ks. Jerzego, Grupa Rowerowa Zwoleń rozpoczęła kolejny sezon wyjazdem do Wysokiego Koła do Matki Bożej Różańcowej. Trasa przez Czarnolas, Sarnów, Gniewoszów. W Sanktuarium bardzo serdecznie powitał Grupę proboszcz i jednocześnie kustosz ks. kan. Szymon Mucha oraz siostra Antonina. Zwoleńscy cykliści dotarli do Sanktuarium na Anioł Pański, po modlitwach i śpiewie pieśni maryjnych przed Cudownym Obrazem, skorzystali z zaproszenia do herbaciarni. Wracali trasą przez Boguszówkę, Markowolę, Leokadiów, w Polesiu przecięli 12 i dalej na Wólkę Łagowską, Zamość, w Grabowie przy Kaplicy Św. Zofii odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W Zwoleniu byli o godz. 16, przejechali ok.55 km.

Plany na sezon są dość ambitne, Grupa Rowerowa Zwoleń w Roku Rzeki Wisły 2017, postanowiła podczas Dwuetapowego Rajdu przejechać wzdłuż Wisły. Pierwszy etap Gdańsk – Janowiec - Zwoleń 650 km od 26 maja do 4 czerwca; drugi etap Wisła – Janowiec 450 km od 25-31 sierpnia; w czerwcu Szlakiem Rodu Kochanowskich w ramach Dni Jana Kochanowskiego; w lipcu Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę; w roku Józefa Piłsudskiego - Rajd Szlakiem bitwy I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego - Zwoleń-Anielin-Laski Zwoleń.

 

 

Grupa Rowerowa Zwoleń na Święcie Polskiej Niezapominajki

Zwoleńscy cykliści wyjechali ze Zwolenia o godzinie 9, jechali przez Suchą, Czarną, Słupicę, na miejsce, do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisko im. Andrzeja Zalewskiego dotarli na rozpoczęcie uroczystości o godz. 10.30. Po złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową inicjatora tego święta, redaktora radiowej Jedynki Andrzeja Zalewskiego, część oficjalna na estradzie. Później występy uzdolnionych dzieci, wśród których były trzy zespoły z Publicznej Szkoły im Władysława Jagiełły ze Zwolenia. Bardzo ciekawie został zaprezentowany pokaz ćwiczeń TAI CHI. Gwiazdą tegorocznego Święta był zespół Oddział Zamknięty.

To piękne święto leśników i przyrodników ma na celu promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.

Członkowie Grupy Rowerowej Zwoleń uczestniczyli w licznych konkursach wiedzy, zdobywając nagrody. W drodze powrotnej jechali przez Jedlnię Letnisko, Słupicę, Gózd, Karszówkę, Podgórę, Janów i Józefów, zadowoleni wrócili do Zwolenia na godz. 17. Przejechali około 60 kilometrów.

 

Grupa Rowerowa Zwoleń na Rajdzie wzdłuż Wisły

Grupa Rowerowa Zwoleń, w niedzielę 4 czerwca 2017 roku o godz.15, zakończyła pierwszy etap Rajdu Rowerowego Wzdłuż Rzeki Wisły. 26 maja dojechali transportem zorganizowanym do Gdańska, po zakwaterowaniu w Schronisku Młodzieżowym, pojechali rowerami na Westerplatte, tam złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, ważnym miejscu dla historii Polski, później przejechali na Stare Miasto, gdzie byli mile pozdrawiani przez turystów, zrobili pamiątkowe zdjęcia. 27 maja w sobotę, wyjechali z Gdańska na trasę rajdu rowerami z całym ekwipunkiem. Pierwszy przystanek w Tczewie, gdzie zwiedzili Muzeum Wisły i Fabrykę Sztuk, które zasugerował w kontakcie mailowym Pan Grzegorz Pawlikowski z Urzędu Miejskiego w Tczewie. Przejechali bulwarem tczewskim skąd podziwiali zabytkowe Mosty Tczewskie oraz Stare Miasto wraz z kościołem farnym. Dalej trasa na nocleg do Gniewu, po mieście oprowadziła Grupę Pani Marzena, zwiedzili kościół pw. Św Mikołaja i Ogród Historii zorganizowany przez Proboszcza Parafii ks. kan. Zbigniewa Rutkowskiego, który z niesamowitą pasją opowiadał o niezwykłych pomnikach opisujących historię miasta. W niedzielę, po porannej mszy świętej, podczas której zwoleńscy rowerzyści zostali powitani i modlono się min. o bezpieczny przejazd trasy Rajdu, wyjazd do Chełmna. Tam oczekiwał na Grupę przewodnik, po krótkim odpoczynku, bo wzniesienia przed Chełmnem dały się rowerzystom we znaki, opowiedział historię i oprowadził po rynku Chełmna. Nocleg w Brzozowie i w poniedziałek wyjazd do Torunia. W Hotelu Tramp Zwoleniaków powitała Pani Maria Pałucka Kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego Torunia, każdy otrzymał mapy i suweniry miasta. Były pamiątkowe zdjęcia, Pani Maria przekazała, że o godz. 18 przewodnik oprowadzi Grupę po Starym Mieście. Przed spotkaniem z przewodnikiem, pojechali do Sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. JP II, świątynia robi niesamowite wrażenie, podobnie jak Stare Miasto, które znalazło się na drugim miejscu 7 cudów Polski. Z Torunia przejazd do Włocławka, tam dwa noclegi, zwiedzanie miasta, w wolnym dniu, trzy osoby pojechały do Kruszwicy. Wyjeżdżając z Włocławka, Grupa złożyła kwiaty i zapaliła znicz w miejscu, gdzie wyłowiono z wody ciało ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez oficerów służby bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Kolejny nocleg w Drwałach koło Wyszogrodu nad samą Wisłą. W piątek 2 czerwca, przejazd do Warszawy, tam Grupę poprowadził Tomasz Nowakowski, nad Wisłę, na Stare Miasto, obiad na Pradze i na nocleg w dzielnicy Wawer. Na Starym Mieście, zwiedzanie Katedry Św. Jana, Zamku Królewskiego, pamiątkowe zdjęcia. Wyjazd z Warszawy do Łuczynowa, dzielnicy Kozienic przez Czersk, Warkę. W niedzielę o godz. 7 uczestniczyli we Mszy Świętej w Kościele Świętej Rodziny w Kozienicach i ostatni dzień rajdu, przejazd przez Janików, Gniewoszów, Wysokie Koło, Górę Puławską, Janowiec, Zwoleń. Zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do swoich domów.

Dziesięcioosobową Grupę prowadzili - Czesław Nowakowski z flagą narodową z napisem Zwoleń i Czesław Wójcik z flagą z logo Fundacji Roku Rzeki Wisły, wszyscy jechali w kamizelkach odblaskowych z napisem Zwoleń, w czasie zwiedzania miast, czy udziału w Mszach Świętych mieli koszulki z logo Grupy i napisem na plecach Grupa Rowerowa Zwoleń oraz żółte czapeczki, bardzo ładnie się prezentowali. Trasę w terenie wyznaczali –Zdzisław Olender i Grzegorz Brzózek. Wstępnie wyznaczona trasa przez Elżbietę Nowakowską, z 650 kilometrów, w rzeczywistości zmieniła się na 850 km. Trzy osoby z wyjazdem do Kruszwicy przejechały 940 km.

Patronat nad rajdem objęła Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia oraz Fundacja Rok Rzeki Wisły. Rajd został wpisany do wydarzeń Roku Rzeki Wisły.

Rowerzyści dziękują za patronat oraz miłą współpracę z samorządami i organizacjami turystycznymi na trasie szczególnie Tczewa, Gniewa, Chełmna, Torunia i Włocławka.

Grupa Rowerowa Zwoleń szczęśliwie wróciła z Jasnej Góry.

Grupa Rowerowa Zwoleń, 5 lipca 2017 roku po Mszy Świętej o godz. 7 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, z błogosławieństwem na drogę ks. Dariusza, i pamiątkowym zdjęciu z księdzem i Panią Burmistrz wyruszyła na pielgrzymi szlak VI Zwoleńskiej, w ramach XII Ogólnopolskiej, Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. W tym roku, jechali przez Kazanów, Kowalków, Skarżysko na pierwszy nocleg do Suchedniowa. Tam zatrzymali się w Ośrodku Sportu i Rekreacji, po zdjęciu bagaży, z uwagi na siąpiący deszcz, tylko Czarek z Tadziem pojechali do Michniowa do Ogólnopolskiego Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w czasie II wojny światowej. W roku 1993 w 50-tą rocznicę pacyfikacji poświęcono tam pomnik „Pieta Michniowska".

Drugi dzień rowerowi pielgrzymi rozpoczęli również Mszą św. w Kościele Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie wspólnie z Grupą z Międzyrzecza Podlaskiego, po błogosławieństwie ks. Wojciecha wyruszyli w dalszą drogę. Jechali przez Zagnańsk – pamiątkowe zdjęcie przy dębie „Bartek”, dalej w Oblęgorku zwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza, we Włoszczowej modlitwa w Sanktuarium Matki Bożej Rodziny i nocleg w Ośrodku Sportu i Rekreacji.

W piątek przejazd przez Kurzelów, Silnicę, Żytno, w Gidlach w Bazylice Matki Bożej –Uzdrowienia Chorych zatrzymali się na Anioł Pański. Po krótkiej przerwie dalej trasa wiodła przez Garnek, Skrzydłów, Mstów do Częstochowy. Przejazd Alejami NMP, około godziny 16 dotarli do celu, pokłonili się Najświętszej Matce, Pani Nieba i Ziemi, chwila zadumy, refleksji, podziękowania za otrzymane łaski i prośby o błogosławieństwo na kolejne dni ziemskiego życia. Pamiątkowe zdjęcia, zakwaterowanie, o godzinie 19.30 spotkanie formacyjne i katecheza w Kaplicy Św. Józefa, o 21.00 udział w Apelu Jasnogórskim. W sobotę o godzinie 5.30 Godzinki o 6, odsłonięcie Obrazu, o godz 9.00 spotkanie wszystkich pielgrzymów z ks. kan. Jerzym Grochowskim – inicjatorem i organizatorem pielgrzymki rowerowej, biskupem siedleckim Piotrem Sawczukiem, członkami Sekretariatu OPR na Jasną Górę w Sanktuarium Świętej Rodziny w Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie. Po wspólnej modlitwie i świadectwach pielgrzymowania, przejazd Alejami NMP w kolumnie eskortowanej przez Policję na Jasnogórskie Wały na Mszę Świętą. Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego na Błoniach Jasnogórskich była zwieńczeniem XII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. W homilii J.E. ks. Biskup nawiązał do tegorocznego hasła –Idźcie i głoście.

 

Na Jasną Górę dojechało ponad 1000 rowerzystów z różnych zakątków Polski.

Piękny peleton zwoleńskich rowerzystów w kamizelkach odblaskowych z napisem ZWOLEŃ, z liderem wiozącym flagę narodową przemykał przez wioski i miasta czterech województw- mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i śląskiego zatrzymując się w sanktuariach i kościołach na modlitwy. Tak Matka Boska prowadziła Grupę, że omijały ich burze i deszcze. Zwoleńska grupa licząca 14 osób przejechała 270 km. Każdy indywidualnie wiózł swoje intencje, a grupowo intencje parafii, miasta i naszej Ojczyzny. Grupę prowadzili Czesław Nowakowski i Czesław Wójcik. Wstępnie trasę opracowała Elżbieta Nowakowska, a w terenie wytyczali Zdzisław Olęder i Grzegorz Brzózek.

Patronat nad pielgrzymującą Grupą Rowerową Zwoleń objęli: Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Ks. kan. Bernard Kasprzycki Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

 

 

Grupa Rowerowa Zwoleń zakończyła dwuetapowy Rajd Rowerowy wzdłuż Wisły

GRUPA ROWEROWA ZWOLEŃ w Roku Rzeki Wisły 2017, postanowiła przejechać rowerami wzdłuż królowej polskich rzek – Wisły, podczas dwuetapowego Rajdu Rowerowego, który został wpisany do ogólnopolskich wydarzeń.

 Pierwszy etap z Gdańska przez Tczew, Gniew, Chełmno, Toruń, Ciechocinek, Włocławek, Wyszogród, Warszawę, Czersk, Warkę, Maciejowice, Łuczynów, Kozienice, Gniewoszów, Górę Puławską do Janowca o długości 850 kilometrów, przejechali od 27 maja do 4 czerwca.

Drugi etap z Wisły do Janowca przez Ustroń, Oświęcim, Kraków, Niepołomice, Wolę Batorską, Szczucin, Baranów Sandomierski, Tarnobrzeg, Sandomierz, Solec nad Wisłą, Chotczę, o długości 530 kilometrów, przejechali od 25 do 31 sierpnia. W Wiśle, pieszo dotarli do Baraniej Góry, w Oświęcimiu Brzezince zwiedzili Niemiecki Obóz Zagłady, Zamek Tarnowskich, a w  Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych uczestniczyli we mszy świętej. Z Oświęcimia do Krakowa jechali Wiślaną Trasą Rowerową. W Szczucinie zwiedzili XVIII wieczny Kościół p.w. św. Marii Magdaleny. W Baranowie Sandomierskim zatrzymali się na chwilę przy dawnej rezydencji magnackiej, a w Tarnobrzegu dzięki uprzejmości Pana Stanisława  Bochniewicza  z Urzędu Miejskiego, zwiedzili Zamek Tarnowskich i Muzeum Historii  Tarnobrzega. W Solcu nad Wisłą, zwiedzili Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP z XIV wieku.  W Janowcu na grupę oczekiwał Jan Gędek, Wójt Gminy Janowiec, dojechali również Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Włodzimierz Kabus Z-ca Burmistrza, Tam, podczas przejażdżki promem, w obecności władz samorządowych Janowca i Zwolenia, Grupa Rowerowa Zwoleń oficjalnie zakończyła dwuetapowy Rajd wzdłuż Wisły w Roku Rzeki Wisły 2017, zrobiono pamiątkowe zdjęcia na promie oraz na brzegu Wisły. Rowerzyści do piosenki „Płynie Wisła płynie po polskiej krainie” dopisali kolejne zwrotki i zaśpiewali -Płynie Wisła, płynie ….. . W Janowcu zakole też sobie zrobiła, i Zwoleńską Grupę też tutaj zwabiła; Jechali od Gdańska jechali od Wisły, aby Rajd zakończyć w Roku Rzeki Wisły. Staropolskim obyczajem, Pan Wójt ugościł Zwoleniaków. Do Zwolenia dotarli ok. godz. 14 i przed Urzędem Miejskim w obecności Pani Burmistrz nastąpiło rozwiązanie Rajdu. Wszyscy szczęśliwi z udanego wyjazdu wrócili do swoich domów.

Podczas obu etapów przejechali 1.380 kilometrów jadąc przez osiem województw Polski: śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. Jedenastoosobową Grupę prowadził  Czesław Nowakowski z flagą narodową z napisem Zwoleń, a zamykał Czesław Wójcik z flagą z logo Roku Rzeki Wisły. Trasę wstępnie wyznaczyła Elżbieta Nowakowska, natomiast w terenie Henryk Rokomiński i Stanisław Bilski.

Patronat nad Rajdem objęli: Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia, Fundacja Roku Rzeki Wisły oraz samorządy  miast, przez które przejeżdżali zwoleńscy rowerzyści.

 

 

GRUPA ROWEROWA "ZWOLEŃ"

Grupa Rowerowa Zwoleń zakończyła dwuetapowy Rajd Rowerowy wzdłuż Wisły

GRUPA ROWEROWA ZWOLEŃ w Roku Rzeki Wisły 2017, postanowiła przejechać rowerami wzdłuż królowej polskich rzek – Wisły, podczas dwuetapowego Rajdu Rowerowego, który został wpisany do ogólnopolskich wydarzeń.

 Pierwszy etap z Gdańska przez Tczew, Gniew, Chełmno, Toruń, Ciechocinek, Włocławek, Wyszogród, Warszawę, Czersk, Warkę, Maciejowice, Łuczynów, Kozienice, Gniewoszów, Górę Puławską do Janowca o długości 850 kilometrów, przejechali od 27 maja do 4 czerwca.

Drugi etap z Wisły do Janowca przez Ustroń, Oświęcim, Kraków, Niepołomice, Wolę Batorską, Szczucin, Baranów Sandomierski, Tarnobrzeg, Sandomierz, Solec nad Wisłą, Chotczę, o długości 530 kilometrów, przejechali od 25 do 31 sierpnia. W Wiśle, pieszo dotarli do Baraniej Góry, w Oświęcimiu Brzezince zwiedzili Niemiecki Obóz Zagłady, Zamek Tarnowskich, a w  Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych uczestniczyli we mszy świętej. Z Oświęcimia do Krakowa jechali Wiślaną Trasą Rowerową. W Szczucinie zwiedzili XVIII wieczny Kościół p.w. św. Marii Magdaleny. W Baranowie Sandomierskim zatrzymali się na chwilę przy dawnej rezydencji magnackiej, a w Tarnobrzegu dzięki uprzejmości Pana Stanisława  Bochniewicza  z Urzędu Miejskiego, zwiedzili Zamek Tarnowskich i Muzeum Historii  Tarnobrzega. W Solcu nad Wisłą, zwiedzili Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP z XIV wieku.  W Janowcu na grupę oczekiwał Jan Gędek, Wójt Gminy Janowiec, dojechali również Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Włodzimierz Kabus Z-ca Burmistrza, Tam, podczas przejażdżki promem, w obecności władz samorządowych Janowca i Zwolenia, Grupa Rowerowa Zwoleń oficjalnie zakończyła dwuetapowy Rajd wzdłuż Wisły w Roku Rzeki Wisły 2017, zrobiono pamiątkowe zdjęcia na promie oraz na brzegu Wisły. Rowerzyści do piosenki „Płynie Wisła płynie po polskiej krainie” dopisali kolejne zwrotki i zaśpiewali -Płynie Wisła, płynie ….. . W Janowcu zakole też sobie zrobiła, i Zwoleńską Grupę też tutaj zwabiła; Jechali od Gdańska jechali od Wisły, aby Rajd zakończyć w Roku Rzeki Wisły. Staropolskim obyczajem, Pan Wójt ugościł Zwoleniaków. Do Zwolenia dotarli ok. godz. 14 i przed Urzędem Miejskim w obecności Pani Burmistrz nastąpiło rozwiązanie Rajdu. Wszyscy szczęśliwi z udanego wyjazdu wrócili do swoich domów.

Podczas obu etapów przejechali 1.380 kilometrów jadąc przez osiem województw Polski: śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. Jedenastoosobową Grupę prowadził  Czesław Nowakowski z flagą narodową z napisem Zwoleń, a zamykał Czesław Wójcik z flagą z logo Roku Rzeki Wisły. Trasę wstępnie wyznaczyła Elżbieta Nowakowska, natomiast w terenie Henryk Rokomiński i Stanisław Bilski.

Patronat nad Rajdem objęli: Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia, Fundacja Roku Rzeki Wisły oraz samorządy  miast, przez które przejeżdżali zwoleńscy rowerzyści.

Grupa Rowerowa Zwoleń szczęśliwie wróciła z Jasnej Góry.

Grupa Rowerowa Zwoleń, 5 lipca 2017 roku po Mszy Świętej o godz. 7 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, z błogosławieństwem na drogę ks. Dariusza, i pamiątkowym zdjęciu z księdzem i Panią Burmistrz wyruszyła na pielgrzymi szlak VI Zwoleńskiej, w ramach XII Ogólnopolskiej, Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. W tym roku, jechali przez Kazanów, Kowalków, Skarżysko na pierwszy nocleg do Suchedniowa. Tam zatrzymali się w Ośrodku Sportu i Rekreacji, po zdjęciu bagaży, z uwagi na siąpiący deszcz, tylko Czarek z Tadziem pojechali do Michniowa do Ogólnopolskiego Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w czasie II wojny światowej. W roku 1993 w 50-tą rocznicę pacyfikacji poświęcono tam pomnik „Pieta Michniowska".

Drugi dzień rowerowi pielgrzymi rozpoczęli również Mszą św. w Kościele Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie wspólnie z Grupą z Międzyrzecza Podlaskiego, po błogosławieństwie ks. Wojciecha wyruszyli w dalszą drogę. Jechali przez Zagnańsk – pamiątkowe zdjęcie przy dębie „Bartek”, dalej w Oblęgorku zwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza, we Włoszczowej modlitwa w Sanktuarium Matki Bożej Rodziny i nocleg w Ośrodku Sportu i Rekreacji.

W piątek przejazd przez Kurzelów, Silnicę, Żytno, w Gidlach w Bazylice Matki Bożej –Uzdrowienia Chorych zatrzymali się na Anioł Pański. Po krótkiej przerwie dalej trasa wiodła przez Garnek, Skrzydłów, Mstów do Częstochowy. Przejazd Alejami NMP, około godziny 16 dotarli do celu, pokłonili się Najświętszej Matce, Pani Nieba i Ziemi, chwila zadumy, refleksji, podziękowania za otrzymane łaski i prośby o błogosławieństwo na kolejne dni ziemskiego życia. Pamiątkowe zdjęcia, zakwaterowanie, o godzinie 19.30 spotkanie formacyjne i katecheza w Kaplicy Św. Józefa, o 21.00 udział w Apelu Jasnogórskim. W sobotę o godzinie 5.30 Godzinki o 6, odsłonięcie Obrazu, o godz 9.00 spotkanie wszystkich pielgrzymów z ks. kan. Jerzym Grochowskim – inicjatorem i organizatorem pielgrzymki rowerowej, biskupem siedleckim Piotrem Sawczukiem, członkami Sekretariatu OPR na Jasną Górę w Sanktuarium Świętej Rodziny w Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie. Po wspólnej modlitwie i świadectwach pielgrzymowania, przejazd Alejami NMP w kolumnie eskortowanej przez Policję na Jasnogórskie Wały na Mszę Świętą. Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego na Błoniach Jasnogórskich była zwieńczeniem XII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. W homilii J.E. ks. Biskup nawiązał do tegorocznego hasła –Idźcie i głoście.

 

Na Jasną Górę dojechało ponad 1000 rowerzystów z różnych zakątków Polski.

Piękny peleton zwoleńskich rowerzystów w kamizelkach odblaskowych z napisem ZWOLEŃ, z liderem wiozącym flagę narodową przemykał przez wioski i miasta czterech województw- mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i śląskiego zatrzymując się w sanktuariach i kościołach na modlitwy. Tak Matka Boska prowadziła Grupę, że omijały ich burze i deszcze. Zwoleńska grupa licząca 14 osób przejechała 270 km. Każdy indywidualnie wiózł swoje intencje, a grupowo intencje parafii, miasta i naszej Ojczyzny. Grupę prowadzili Czesław Nowakowski i Czesław Wójcik. Wstępnie trasę opracowała Elżbieta Nowakowska, a w terenie wytyczali Zdzisław Olęder i Grzegorz Brzózek.

Patronat nad pielgrzymującą Grupą Rowerową Zwoleń objęli: Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Ks. kan. Bernard Kasprzycki Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

 

Grupa Rowerowa Zwoleń na Rajdzie wzdłuż Wisły

Grupa Rowerowa Zwoleń, w niedzielę 4 czerwca 2017 roku o godz.15, zakończyła pierwszy etap Rajdu Rowerowego Wzdłuż Rzeki Wisły. 26 maja dojechali transportem zorganizowanym do Gdańska, po zakwaterowaniu w Schronisku Młodzieżowym, pojechali rowerami na Westerplatte, tam złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, ważnym miejscu dla historii Polski, później przejechali na Stare Miasto, gdzie byli mile pozdrawiani przez turystów, zrobili pamiątkowe zdjęcia. 27 maja w sobotę, wyjechali z Gdańska na trasę rajdu rowerami z całym ekwipunkiem. Pierwszy przystanek w Tczewie, gdzie zwiedzili Muzeum Wisły i Fabrykę Sztuk, które zasugerował w kontakcie mailowym Pan Grzegorz Pawlikowski z Urzędu Miejskiego w Tczewie. Przejechali bulwarem tczewskim skąd podziwiali zabytkowe Mosty Tczewskie oraz Stare Miasto wraz z kościołem farnym. Dalej trasa na nocleg do Gniewu, po mieście oprowadziła Grupę Pani Marzena, zwiedzili kościół pw. Św Mikołaja i Ogród Historii zorganizowany przez Proboszcza Parafii ks. kan. Zbigniewa Rutkowskiego, który z niesamowitą pasją opowiadał o niezwykłych pomnikach opisujących historię miasta. W niedzielę, po porannej mszy świętej, podczas której zwoleńscy rowerzyści zostali powitani i modlono się min. o bezpieczny przejazd trasy Rajdu, wyjazd do Chełmna. Tam oczekiwał na Grupę przewodnik, po krótkim odpoczynku, bo wzniesienia przed Chełmnem dały się rowerzystom we znaki, opowiedział historię i oprowadził po rynku Chełmna. Nocleg w Brzozowie i w poniedziałek wyjazd do Torunia. W Hotelu Tramp Zwoleniaków powitała Pani Maria Pałucka Kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego Torunia, każdy otrzymał mapy i suweniry miasta. Były pamiątkowe zdjęcia, Pani Maria przekazała, że o godz. 18 przewodnik oprowadzi Grupę po Starym Mieście. Przed spotkaniem z przewodnikiem, pojechali do Sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. JP II, świątynia robi niesamowite wrażenie, podobnie jak Stare Miasto, które znalazło się na drugim miejscu 7 cudów Polski. Z Torunia przejazd do Włocławka, tam dwa noclegi, zwiedzanie miasta, w wolnym dniu, trzy osoby pojechały do Kruszwicy. Wyjeżdżając z Włocławka, Grupa złożyła kwiaty i zapaliła znicz w miejscu, gdzie wyłowiono z wody ciało ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez oficerów służby bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Kolejny nocleg w Drwałach koło Wyszogrodu nad samą Wisłą. W piątek 2 czerwca, przejazd do Warszawy, tam Grupę poprowadził Tomasz Nowakowski, nad Wisłę, na Stare Miasto, obiad na Pradze i na nocleg w dzielnicy Wawer. Na Starym Mieście, zwiedzanie Katedry Św. Jana, Zamku Królewskiego, pamiątkowe zdjęcia. Wyjazd z Warszawy do Łuczynowa, dzielnicy Kozienic przez Czersk, Warkę. W niedzielę o godz. 7 uczestniczyli we Mszy Świętej w Kościele Świętej Rodziny w Kozienicach i ostatni dzień rajdu, przejazd przez Janików, Gniewoszów, Wysokie Koło, Górę Puławską, Janowiec, Zwoleń. Zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do swoich domów.

Dziesięcioosobową Grupę prowadzili - Czesław Nowakowski z flagą narodową z napisem Zwoleń i Czesław Wójcik z flagą z logo Fundacji Roku Rzeki Wisły, wszyscy jechali w kamizelkach odblaskowych z napisem Zwoleń, w czasie zwiedzania miast, czy udziału w Mszach Świętych mieli koszulki z logo Grupy i napisem na plecach Grupa Rowerowa Zwoleń oraz żółte czapeczki, bardzo ładnie się prezentowali. Trasę w terenie wyznaczali –Zdzisław Olender i Grzegorz Brzózek. Wstępnie wyznaczona trasa przez Elżbietę Nowakowską, z 650 kilometrów, w rzeczywistości zmieniła się na 850 km. Trzy osoby z wyjazdem do Kruszwicy przejechały 940 km.

Patronat nad rajdem objęła Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia oraz Fundacja Rok Rzeki Wisły. Rajd został wpisany do wydarzeń Roku Rzeki Wisły.

Rowerzyści dziękują za patronat oraz miłą współpracę z samorządami i organizacjami turystycznymi na trasie szczególnie Tczewa, Gniewa, Chełmna, Torunia i Włocławka.

 

 

Grupa Rowerowa Zwoleń na Święcie Polskiej Niezapominajki

Zwoleńscy cykliści wyjechali ze Zwolenia o godzinie 9, jechali przez Suchą, Czarną, Słupicę, na miejsce, do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisko im. Andrzeja Zalewskiego dotarli na rozpoczęcie uroczystości o godz. 10.30. Po złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową inicjatora tego święta, redaktora radiowej Jedynki Andrzeja Zalewskiego, część oficjalna na estradzie. Później występy uzdolnionych dzieci, wśród których były trzy zespoły z Publicznej Szkoły im Władysława Jagiełły ze Zwolenia. Bardzo ciekawie został zaprezentowany pokaz ćwiczeń TAI CHI. Gwiazdą tegorocznego Święta był zespół Oddział Zamknięty.

To piękne święto leśników i przyrodników ma na celu promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.

Członkowie Grupy Rowerowej Zwoleń uczestniczyli w licznych konkursach wiedzy, zdobywając nagrody. W drodze powrotnej jechali przez Jedlnię Letnisko, Słupicę, Gózd, Karszówkę, Podgórę, Janów i Józefów, zadowoleni wrócili do Zwolenia na godz. 17. Przejechali około 60 kilometrów.

Grupa Rowerowa Zwoleń rozpoczęła sezon 2017.

1 maja 2017 roku, z parkingu przykościelnego Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z błogosławieństwem ks. Jerzego, Grupa Rowerowa Zwoleń rozpoczęła kolejny sezon wyjazdem do Wysokiego Koła do Matki Bożej Różańcowej. Trasa przez Czarnolas, Sarnów, Gniewoszów. W Sanktuarium bardzo serdecznie powitał Grupę proboszcz i jednocześnie kustosz ks. kan. Szymon Mucha oraz siostra Antonina. Zwoleńscy cykliści dotarli do Sanktuarium na Anioł Pański, po modlitwach i śpiewie pieśni maryjnych przed Cudownym Obrazem, skorzystali z zaproszenia do herbaciarni. Wracali trasą przez Boguszówkę, Markowolę, Leokadiów, w Polesiu przecięli 12 i dalej na Wólkę Łagowską, Zamość, w Grabowie przy Kaplicy Św. Zofii odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W Zwoleniu byli o godz. 16, przejechali ok.55 km.

Plany na sezon są dość ambitne, Grupa Rowerowa Zwoleń w Roku Rzeki Wisły 2017, postanowiła podczas Dwuetapowego Rajdu przejechać wzdłuż Wisły. Pierwszy etap Gdańsk – Janowiec - Zwoleń 650 km od 26 maja do 4 czerwca; drugi etap Wisła – Janowiec 450 km od 25-31 sierpnia; w czerwcu Szlakiem Rodu Kochanowskich w ramach Dni Jana Kochanowskiego; w lipcu Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę; w roku Józefa Piłsudskiego - Rajd Szlakiem bitwy I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego - Zwoleń-Anielin-Laski Zwoleń.

Grupa Rowerowa Zwoleń podsumowała 2016 rok.

Podczas spotkania w Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury, Grupa Rowerowa Zwoleń podsumowała miniony 2016 rok. Prezes Stowarzyszenia Czesław Nowakowski powitał gości, wśród których była Pani Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia, honorowy członek Grupy i Anna Wieczerzyńska Dyrektor Domu Kultury, powitał również licznie przybyłych zwoleńskich cyklistów. Podczas prezentacji slajdów prezes omawiał wszystkie wyjazdy:Członkowie Grupy rozpoczęli sezon rowerowy 30 kwietnia 2016 roku, wprawdzie w okrojonym składzie i na krótszym odcinku, bo tylko 45 kilometrów. Wyznaczona wcześniej trasa uległa zmianie i tak cykliści przejechali do Suchej, dalej na Czarną, w Podgórze przecięli 12, później Tczów, Bartodzieje i Zwoleń; od 26 maja do 3 czerwca 2016 roku, w 360. rocznicę Ślubów Lwowskich dwa dni spędzili we Lwowie. W niedzielę 29 maja, po Mszy Świętej w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej – Słuchającej, z Kalwarii Pacławskiej, szefowa Domu Kultury wróciła busem do Zwolenia, a piętnastoosobowa grupa rowerzystów z całym osprzętem i bagażami, już rowerami zjechała serpentynowym wzgórzem o wysokości 465 m n.p.m. i długości 2 km, rozpoczynając wyznaczoną wcześniej pięciodniową trasę do Kodnia. Kolejne dni jechali przez Przemyśl, Korczową, Lubaczów, Narol, Łukawicę, Tomaszów Lubelski, Zamość, Krasnystaw, Rejowiec, Depułtycze Królewskie, Chełm, Wolę Uhruską, Włodawę, Różankę, Hannę, Sławatycze, Jabłeczną do Kodnia. W ciągu 5 dni przejechali 410 km; 18 czerwca, rajd „Szlakiem Kochanowskich” w ramach Dni Jana Kochanowskiego, a szczególnie XXXVII Imienin Pana Jana. Trasa przebiegała przez Sycynę, Jasieniec, Barycz, dawne posiadłości Kochanowskich, dalej przez Mierziączkę, Grabów, w Szczęściu przecięli drogę krajową -12, Michalin, Filipinów, Władysławów, Jabłonów, Czarnolas- chwila odpoczynku i dalsza trasa przez Gródek do Policzny, dalej przez Suskowolę, Suchą do Zwolenia, ostatnim punktem trasy rajdu był Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu – Nekropolia Rodu, przejechali 72 kilometry; 6 - 9 lipca 2016 roku, 18 –osobowa Grupa, po raz piąty wyruszyła na pielgrzymi szlak XI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę, jechali przez Kazanów, Wielgie, Sienno, Ostrowiec Świętokrzyski do Skoszyna Nowego. Drugi dzień przez Nową Słupię, Bieliny, Wole Jachową, Górno, Suków, Chęciny, Małogoszcz, Kozłów, Ludynię do Włoszczowej – Sanktuarium Matki Bożej Rodziny. Trzeci dzień przez Kurzelów, Silnicę, Żytno, Gidle, Garnek, Skrzydłów, Mstów do Częstochowy, przejechali 280 km; z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski Pielgrzymka Rowerowa Śladami Pierwszych Piastów od 29 lipca do 5 sierpnia. Transportem zorganizowanym dotarli do Wrześni, dalej rowerami odwiedzili i zwiedzili Grzybowo, Giecz, Gułtowo, Klony, Czerlejno, Kleszczewo, Komorniki, Tulce, Spławie, Poznań, nocleg w Gruszczynie, kolejny dzień – Kobylnica, Uzarzewo, Biskupice, Pobiedziska na Pola Lednickie, w Ostrowie Lednickim – największej z pięciu wysp na jeziorze Lednica, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski, zwoleńscy pielgrzymi zaśpiewali hymn „Gdzie Chrzest tam nadzieja”, nocleg w Kłecku, następny dzień - Borzątew, Mieleszyn, Kowalewo, Rzym, Rogowo, Grochowiska Szlacheckie, Złotniki, Gąsawa do Biskupina, Wenecji, Żnina, koleiny dzień przez - Chomiąż Szlachecką, Dąbrowę, Broniewicę, Kołude Małą, Ludzisko, Markowice - tam pokłonili się Matce Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw, dalej przez Bożejewice dojechali do Kruszwicy; kolejny dzień przez Łagiewniki, Sokolniki, Strzelno Klasztorne, Strzelno, Łąkie, Zbitowo, Wylatowo, Trzemieszno, Szczytniki Duchowne do Gniezna - pierwszej stolicy Polski, pierwszej metropolii kościelnej, miasto św. Wojciecha. W szóstym dniu jazdy rowerowej dotarli do Lichenia. 5 sierpnia 2016 roku, po mszy św. w Bazylice, zwoleńscy pielgrzymi zwiedzili muzeum, przejechali ścieżkami lasu Grąblińskiego, po czym transportem zorganizowanym powrócili do Zwolenia, przejechali 510 km.

20 sierpnia, Grupa Rowerowa Zwoleń dołączyła do Zwoleńskiej Drużyny uczestniczącej w Turnieju Miast w Warce na Szlaku Książąt Mazowieckich. Zwoleńscy rowerzyści jechali przez Pionki, Brzózę, Głowaczów, przejechali 120 km; 10 września trasa do Kazimierza przez Solec; jechali przez Siekierkę, Tymienicę, Chotczę, w Solcu przejechali nowym mostem na Kamień, Kępę Gostecką, Wilków, Mięćmierz do Kazimierza i dalej promem do Janowca i powrót do Zwolenia. Przejechali 110 km; 1 października udział w IX Pielgrzymce Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej pod hasłem „Polsko - odmawiaj gorliwie różaniec”. Przejechali ok. 60 kilometrów. 2 października wyjazd do Kazimierza, przejechali 50 kilometrów.

 

Podczas wszystkich wyjazdów rowerzyści jechali w kamizelkach odblaskowych z napisem Zwoleń, flagę narodową też z napisem Zwoleń, wiózł lider Czesław Nowakowski. W miejscach dłuższego pobytu uczestnicy byli widoczni i odznaczali się jednakowymi żółtymi koszulkami z logo Grupy i napisem na plecach GRUPA ROWEROWA ZWOLEŃ. W 2016 roku przejechali grupowo 1.657 km. Natomiast indywidualnie niektórzy pokonali ponad 3.500 km. Patronat nad wszystkimi wyjazdami objęła Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia, nad pielgrzymkami ks. kan. Bernard Kasprzycki. Wstępnie wszystkie trasy wyznaczyła Elżbieta Nowakowska, natomiast w terenie Stanisław Bilski, Zdzisław Olender i Paweł Warchoł, zamykającym peleton był Czesław Wójcik.

Uczestnicy wyjazdów dziękują Pani Burmistrz za patronat i sponsoring, jednocześnie zapewniają, że w dalszym ciągu będą promowali nasze miasto na kolejnych wyjazdach.

 

Grupa Rowerowa Zwoleń w Wysokim Kole

W sobotę, 1 października 2016 roku o godz. 8.00 z błogosławieństwem ks.kan. Bernarda Kasprzyckiego, Grupa Rowerowa Zwoleń wyjechała do Wysokiego Koła. Uczestniczyła w IX Pielgrzymce Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej pod hasłem „Polsko - odmawiaj gorliwie różaniec”. Rowerzyści uduchowieni i szczęśliwi wrócili do Zwolenia, planując jeszcze krótkie wyjazdy do Kazimierza nad Wisłą i do Wąwolnicy. Przejechali ok. 60 kilometrów.

 

Grupa Rowerowa Zwoleń na kolejnym wyjeździe

W sobotę, 10 września 2016 roku o godz. 9.30 Grupa Rowerowa Zwoleń wyjechała do Kazimierza przez Solec. Rowerzyści jechali przez Siekierkę, Tymienicę, Chotczę, w Solcu nad Wisłą zwiedzili Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP z XIV w. w stylu gotyckim, przebudowany w XVI/XVII w. w stylu późnorenesansowym oraz Kościół (dawny klasztor) oo. Reformatów z 1626 r., wielokrotnie restaurowany. Z Solca przejechali nowym mostem na Kamień, Kępę Gostecką, Wilków, Mięćmierz do Kazimierza. Tam odpoczęli chwilę, aby poczuć atmosferę renesansowego rynku i dalej promem do Janowca. Przejechali 110 km, zadowoleni wrócili około godz. 18 do Zwolenia.

 

Grupa Rowerowa Zwoleń na kolejnym wyjeździe

W sobotę, 20 lipca Grupa Rowerowa Zwoleń dołączyła do Zwoleńskiej Drużyny uczestniczącej w Turnieju Miast w Warce na Szlaku Książąt Mazowieckich. Zwoleńscy rowerzyści wyjechali o 7 rano, aby zdążyć na przemarsz rozpoczynający Turniej. W Warce spotkali się z Bogusławą Jaworską Burmistrz Zwolenia, która wspólnie z Arkadiuszem Sulimą Wicestarostą, Włodzimierzem Kabusem Z-cą Burmistrza i Janem Nowakowskim Sekretarzem Gminy dopingowali zwoleńskim zawodnikom. Tym razem zdobyli III miejsce, ale w ogólnej klasyfikacji są na pierwszej pozycji. Rowerzyści jechali przez Pionki, Brzózę, Głowaczów, przejechali 120 km, zadowoleni wrócili około godz. 19 do Zwolenia.

 

 

 

Pielgrzymka Rowerowa Śladami Pierwszych Piastów

GRUPA ROWEROWA ZWOLEŃ 29 lipca 2016 roku po mszy św. o godz. 7 i z błogosławieństwem ks. kan. Bernarda Kasprzyckiego proboszcza Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu, wyruszyła na pielgrzymi szlak. Dotarli do Wrześni i tam już rowerami pojechali do Grzybowa, gdzie zwiedzili muzeum w miejscu jednego z największych grodów, jakie powstały w okresie formowania się państwa Piastów. W samej Wrześni, oddali hołd Dzieciom Wrzesińskim broniącym naszej ojczystej mowy.

30.07.2016 sobota wyjechali z Wrześni przez Chociczkę, Żemk, Gąsiorową, Dzierznicę, w Gieczu w centrum byłej osady „targowej”, która rozwinęła się już w X wieku, zwiedzili zbudowany z kamiennych ciosów, częściowo zrekon­struowany, piękny romański kościół pod wezwaniem św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP z poł. XII w.; dalej przez Gułtowy – dawnej wsi rycerskiej, Klony, Czerlejno, Kleszczewo, Komorniki, Tulce, Spławie dotarli do Poznania zwiedzili Bazylikę Archikatedralną św. Piotra i św. Pawła – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski aż do Kazimierza Odnowiciela. Obecna gotycka katedra powstała w XIV – XV w., częściowo odbudowana i regotyzowana po zniszczeniach II wojny światowej. W Poznaniu pospacerowali po Starym Mieście. Drugi nocleg mieli w Gruszczynie.

W niedzielę, 31 lipca uczestniczyli we mszy św. w Kościele Krzyża Św. w Kobylnicy, gdzie z ogromnym wzruszeniem powitał ich tamtejszy proboszcz. Dalej jechali przez Uzarzewo, Biskupice, Pobiedziska na Pola Lednickie - 40-hektarowy obszar, miejsce corocznych spotkań młodzieży i innych uroczystości religijnych. Centralnym punktem jest wzniesiona w 1997 r., na usypanym pagórku, Brama Trzeciego Tysiąclecia. Budowla o ażurowej, stalowej konstrukcji (dł. 36 m i wys. 9 m) ma kształt ryby, przez pierwszych chrześcijan uznawanej za symbol Chrystusa. Do „Ryby” prowadzi „droga procesyjna”, po bokach której ustawiono głazy narzutowe – stacje Drogi Krzyżowej. Nieopodal bramy stoi ażurowa dzwonnica z dzwonem „Jezus Chrystus”. Na początku kwietnia 2006 r., w przeddzień 1. rocznicy śmierci Jana Pawła II, ustawiono przy ośrodku potężny głaz-pomnik (o masie ok. 25 ton) przewieziony z kopalni węgla brunatnego „Konin”. Jest również grób O. Jana Góry. W Ostrowie Lednickim – największej z pięciu wysp na jeziorze Lednica, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostr%C3%B3w_Lednicki - cite_note-1. Tam zwoleńscy pielgrzymi zaśpiewali hymn „Gdzie Chrzest tam nadzieja”. Na wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz od 1969 roku Muzeum Pierwszych Piastów. Przejazd na nocleg do Kłecka.

1 sierpnia trasa wiodła przez Borzątew, Mieleszyn, Kowalewo, Rzym, Rogowo, Grochowiska Szlacheckie, Złotniki, Gąsawa do Biskupina - miejsca, gdzie we wczesnej epoce żelaza istniała osada obronna kultury łużyckiej. Jej odkrycie w 1934 roku pod wodami Jeziora Biskupińskiego stało się jednym z najważniejszych dokonań polskich archeologów, zaznaczającym przełom w stanie wiedzy o pradziejach. Przetrwanie prawie kompletnych fundamentowych konstrukcji drewnianych rozległego osiedla, z reliktami domostw, ulic, wałów i urządzeń technicznych, było zjawiskiem wyjątkowym, swoistą sensacją archeologiczną na miarę europejską. Popularyzowany jako „polskie Pompeje”. Biskupin funkcjonuje obecnie jako muzeum-rezerwat archeologiczny, ze współczesnymi pełnowymiarowymi rekonstrukcjami fragmentów grodu. Rowerzyści dotarli również do pobliskiej Wenecji i Żnina

 2 sierpnia trasa z Biskupina przez Chomiąż Szlachecką, Dąbrowę, Broniewicę, Kołude Małą, Ludzisko, Markowice - tam pokłonili się Matce Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw, dalej przez Bożejewice dojechali do Kruszwicy – zwiedzili Kolegiatę św. Piotra i Pawła - jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce oraz Mysią Wieże –o wysokości 32 metrów. Dodatkowo przejechali lokalne szlaki rowerowe wzdłuż Jeziora Gopło.

3 sierpnia z Kruszwicy przez Łagiewniki, Sokolniki, Strzelno Klasztorne, Strzelno – zwiedzili Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny trójnawową bazylikę z transeptem i zamkniętym apsydą prezbiterium oraz XII wiecznymi romańskimi kolumnami. Rotunda św. Prokopa w Strzelnie – największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła. Zapis w kronikach Jana Długosza podaje datę 16 marca 1133 jako dzień jej konsekracji. Dalej jechali przez Łąkie, Zbitowo, Wylatowo, Trzemieszno, Szczytniki Duchowne do Gniezna - pierwszej stolicy Polski, pierwsza metropolia kościelna, miasto św. Wojciecha. Zwiedzili Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha. Katedra była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski. Początki gnieźnieńskiej katedry sięgają końca IX wieku, kiedy wybudowano prostokątne oratorium jednonawowe. Pod koniec X w. Mieszko I wybudował świątynię na planie krzyża, przebudowując jednonawowe oratorium. W 977 roku pochowano w świątyni księżną Dąbrówkę, żonę Mieszka I. Przed przybyciem św. Wojciecha do Gniezna, Bolesław Chrobry przebudował świątynię wg planu prostokąta, wynosząc ją później do rangi katedry. W 999 roku odbył się pogrzeb św. Wojciecha oraz jego kanonizacja przez papieża Sylwestra II.
Między 7 a 15 marca 1000 roku do Gniezna przybył cesarz Otton III, aby pomodlić się przy grobie św. Wojciecha. Odbył się wtedy tzw. I Zjazd Gnieźnieński, na którym książę Polski Bolesław Chrobry i cesarz omawiali plany utworzenia wspólnego królestwa Niemiec, Francji, Rzymu, Anglii i Państw Słowiańskich. Utworzono archidiecezję gnieźnieńską i I metropolię kościelną w Polsce, podległą wyłącznie papieżowi.

4 sierpnia wyjazd z Gniezna do Lichenia - Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski – obecnie największy kościół w Polsce. W marcu 2000 r. Episkopat Polski zadecydował, że świątynia ta, jako jedna z trzech (obok kościoła Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach i Opatrzności Bożej - w Wilanowie) będzie wotum Kościoła Katolickiego na Wielki Jubileusz Narodzenia Chrystusa. Świątynia licheńska powstała w ciągu 10 lat.

12 czerwca 2004 r. w obecności dziesiątków tysięcy pielgrzymów, nowy kościół został poświęcony.

5 sierpnia po mszy św. w Bazylice, zwoleńscy pielgrzymi zwiedzili muzeum, przejechali ścieżkami lasu Grąblińskiego, po czym transportem zorganizowanym powrócili do Zwolenia.

 

Flagę z napisem Zwoleń, jak zwykle wiózł lider Czesław Nowakowski. Patronat nad pielgrzymującą Grupą Rowerową Zwoleń objęła Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia.

Trasę szlaku o długości 460 km wytyczyła Elżbieta Nowakowska, a faktycznie pielgrzymi przejechali 510 km.

 

Stowarzyszenie Zwykłe - Grupa Rowerowa Zwoleń zawiązała się w lutym 2015 roku z siedzibą w Domu Kultury, liczy 26 osób. Prezesem Grupy został Czesław Nowakowski, wiceprezesem Czesław Wójcik, skarbnikiem – Cezary Mordziński.

 

V Zwoleńska Pielgrzymka Rowerowa już wróciła z Jasnej Góry

 

Grupa Rowerowa Zwoleń 6 lipca 2016 roku, po Mszy Świętej o godz. 7 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu i z błogosławieństwem na drogę ks. Jerzego i ks. Mariusza wyruszyła na pielgrzymi szlak XI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. W tym roku, zmienili trasę, w pierwszym dniu jechali przez Kazanów, Wielgie, Sienno, Ostrowiec Świętokrzyski do Skoszyna Nowego. Tam zatrzymali się w Schronisku Brata Alberta „Nasze Gospodarstwo” utworzonym przez ks. Jana Mikosa, który w latach sześćdziesiątych XX w. był wikariuszem w Zwol

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.