Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4681
W sumie: 140899

News

News zdjęcie id 1438

Ponad 11 milionów złotych na inwestycje - przyjęto budżet gminy Zwoleń na 2021 rok

30.12.2020

 

 

 

Radni Rady Miejskiej w Zwoleniu jednomyślne przyjęli budżet gminy na 2021 rok. Przewidziano w nim szereg inwestycji, w tym przebudowy dróg, rozbudowę oświetlenia ulicznego, doposażenie miejsc rekreacyjnych wraz z utworzeniem altany do wypoczynku przy zwoleńskim Orliku, modernizacje świetlic, stworzenie projektu ścieżki dydaktyczno-ekologicznej przy miejscowym zalewie oraz największe zadanie - przebudowę stadionu miejskiego w Zwoleniu. Samorząd już pozyskał bardzo duże dofinansowania zewnętrzne i będzie starał się o kolejne, a w budżecie gminy zabezpieczył na realizację zaplanowanych inwestycji ponad 11 milionów złotych.  


W posiedzeniu Rady Miejskiej w Zwoleniu wzięli udział wszyscy zasiadający w niej radni.  Sesja rozpoczęła się przyjęciem protokołu z poprzedniego spotkania i sprawozdania burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy z działalności międzysesyjnej. Następnie przedstawiono projekt uchwały budżetowej.


Radni głosowali jednomyślnie


Gminne komisje oraz Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały budżetowej. Radni jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Zwoleń.

 

Radni jednogłośnie poparli projekt budżetu gminy Zwoleń na 2021 rok. 

 


 

Burmistrz Arkadiusz Sulima  po odbytym głosowaniu podziękował radnym za zaufanie i przyjęcie budżetu na 2021 rok.

 

– Był to trudny do wypracowania budżet, ponieważ, ze względu na pandemię koronawirusa dochody gminy w roku 2020 spadły. Oparliśmy się jednak na poczynionych oszczędnościach. Warto podkreślić, że każdy z radnych wnioskował o ważne dla lokalnych społeczności działania i przedstawił swoje propozycje. Jednak nie wszystkie udało się na tę chwilę uwzględnić w budżecie. Ale mam nadzieję, że podobnie jak w roku 2020, tak w 2021 wiele z tych zadań będziemy mogli wprowadzić do niego w trakcie trwania roku kalendarzowego i skutecznie je realizować – powiedział burmistrz Arkadiusz Sulima. – Końcówka roku 2020 była dla nas bardzo dobra, pozyskaliśmy dofinansowania i informacje, że otrzymamy kolejne wsparcie finansowe na zadania, które będą realizowane w przyszłym roku. To zdecydowanie odciąży budżet gminy i da możliwość planowania kolejnych inwestycji. Jeszcze raz dziękuję radnym za ich zaangażowanie i wierzę, że razem uda nam się w tym roku wiele dobrego wypracować – dodał burmistrz. 


11 milionów złotych na inwestycje


Zaplanowane dochody budżetu gminy Zwoleń na 2021 rok mają wynieść 72 mln 431 tys. 352 zł. Wydatki budżetu ustalono na kwotę 75 mln 974  tys. 184 zł. Na inwestycje zostanie przeznaczone 11 mln 268 tys. 183 zł. Dla porównania, budżet uchwalony w 2019 roku na 2020 rok przewidywał wydatki na inwestycje w kwocie 4 milionów złotych. Tegoroczny jest więc blisko trzykrotnie wyższy od poprzedniego.  


Przebudowy dróg i świetlic wiejskich


W 2021 roku w obszarze drogownictwa zrealizowany zostanie szereg zadań. W planach samorządu jest między innymi przebudowa drogi gminnej Sycyna-Barycz oraz ulic: Armii Krajowej i Świętego Jana w Zwoleniu. Przy placu Jana Kochanowskiego powstanie nowy chodnik. W miejscowościach: Strykowice Górne, Paciorkowa Wola Nowa, Ługi, Pałki, Szczęście, Niwki, Józefów, Sydół i Jedlanka wybudowane zostanie oświetlenie uliczne. 
Samorząd zmodernizuje też budynek administracyjny przy ul. Targowej i nabędzie nieruchomość na poszerzenie placu szkolnego przy ul. Kościelnej w Zwoleniu. Zmodernizowane lub przebudowane zostaną również świetlice w miejscowościach: Zielonka Nowa, Strykowice Podleśne, Zielonka Stara i Atalin. 


Duże zmiany w obszarze rekreacji


Obiekty sportowe i rekreacyjne w całej gminie Zwoleń będą doposażone w nowe sprzęty, ale nie tylko. Przy zwoleńskim Orliku ma powstać altana do wypoczynku dla mieszkańców gminy wraz z niezbędną infrastrukturą. W planach na ten rok jest także stworzenie projektu dla ścieżki dydaktyczno-ekologicznej z tarasami widokowymi oraz zagospodarowaniem parku nad zwoleńskim zalewem. Jednak największą inwestycją, będzie przebudowa stadionu miejskiego przy ul. Parkowej w Zwoleniu, który zyska zupełnie nowy blask. Powstanie tu bardzo nowoczesny obiekt z boiskami, bieżniami, stanowiskami do pchnięcia kulą, skoku w dal, wzwyż, trójskoku i rzutu oszczepem. Wybudowane zostanie także zaplecze sanitarno-szatniowe z sauną i salą szkoleniową, a teren wokół będzie w pełni zagospodarowany i oświetlony. Samorząd pozyskał na ten cel aż trzy dofinansowania zewnętrzne, których łączna kwota wyniesie 6 mln 483 tys. zł. Wartość inwestycji została oszacowana na około 6,5 mln zł, co oznacza, że w budżetu gminy zostanie wydane bardzo niewiele. – Przed nami niezwykle intensywny rok realizacji zamierzonych celów i poszukiwania środków zewnętrznych, które pozwolą nam na wprowadzanie w życie kolejnych zadań mających służyć mieszkańcom. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani i pełni energii do działania – podsumował burmistrz Arkadiusz Sulima. 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.