News
Kolejna współpraca sołectw i działanie dla wspólnej sprawy
24.05.2019
Dwa sołectwa, Jasieniec Kolonia i Jasieniec Solecki połączą swoje fundusze, aby zrewitalizować pomnik pomordowanych w Podborku i pomnik ofiar faszyzmu w Jasieńcu Kolonii - ważne dla mieszkańców miejsca pamięci.
Jest wykonawca zadania „Poprawa infrastruktury kulturalnej sołectwa poprzez renowację pomników pamięci narodowej na terenie sołectwa Jasieniec Kolonia”. Modernizację przeprowadzi wybrana w procedurze zamówienia publicznego firma Bogumiły Goździewskiej ARSGO Konserwacja Rzeźby i Wystroju Architektonicznego z Warszawy. Nadzór konserwatorski będzie sprawował konserwator dzieł sztuki, autor projektu Mariusz Borkowski. Wykonawca prac wycenił swoją pracę na kwotę 19 tys. 900 zł. Zostanie ona pokryta z funduszy sołeckich dwóch sołectw: Jasieniec Kolonia i Jasieniec Solecki.
- W sołectwach zauważamy bardzo dobry trend łączenia działań dla wspólnej sprawy. Swoje fundusze połączyły już sołectwa Karolin, Osiny i Sydół , aby przeprowadzić gruntowną modernizację ważnego dla mieszkańców miejsca pamięci pomordowanych, pomnika i mogiły w Karolinie. Podobną współpracę zawiązały też sołectwa Jasieniec Kolonia i Jasieniec Solecki. Dzięki połączonym funduszom sołeckim zostanie zmodernizowany pomnik pomordowanych w Podborku i wykonana kopia płyty upamiętniającej z pomnika ofiar faszyzmu znajdującego się w Jasieńcu Kolonii, w parku koło kościoła. Cieszę się, że mieszkańcy chcą zachować pamięć o poległych patriotach i trafnie decydują na co przeznaczą pieniądze z funduszy sołeckich, ponadto potrafią współpracować w tym obszarze z innymi sołectwami – mówi burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.
Pomnik w Podborku zyska nowy blask
Jak informuje Piotr Wajs, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego, zakres prac konserwatorskich pomnika pomordowanych w Podborku będzie bardzo szeroki i odbywać się będzie w dwóch etapach. W pierwszym etapie, który prowadzony będzie w bieżącym roku, wykonawca sporządzi pełną dokumentację fotograficzną przed rozpoczęciem robót, usunie luźne nawarstwienia i oczyści płytę.
Wykonawca wykona także niezbędne prace murarskie, które obejmą położenie tynku szlachetnego na powierzchniach cokołu. Uczytelni też napisy i zamontuje szklaną płytę o grubości 10 mm i wymiarach odpowiadających wymiarom cokołu.
Przypomnijmy, pomnik w Podborku upamiętnia mord dokonany na partyzantach i mieszkańcach parafii Jasieniec i miejscowości Podborek. Hitlerowcy 76 lat temu w bestialski sposób zabili 26 osób, w tym troje małych dzieci i kobietę w ciąży.
Pomnik w parku w Jasieńcu ze rekonstruowaną płytą
Drugą częścią zadania będzie rekonstrukcja płyty pomnika upamiętniającego ofiary faszyzmu, na której zachował się,według pamięci lokalnego historyka Władysława Kapciaka, napis:„PAMIĘCI OFIAR NIEMIECKIEGO FASZYZMU 1939 - 1945”
Pomnik powstał w hołdzie poległym i pomordowanym mieszkańcom Jasieńca i okolicznych wsi w czasie II Wojny Światowej. Prace rozpoczną się wykonaniem dokumentacji fotograficznej i analizą zniszczonej płyty pod kątem materiału, z którego została wykonana oraz próba rekonstrukcji napisu. Po zwymiarowaniu płyty i wykonaniu rysunków z napisem, zostanie ona odtworzona.
Prace modernizacyjne w Jasieńcu Kolonia i Podborku mają zakończyć się w czerwcu tego roku.
MG