News
30. rocznica częściowo wolnych wyborów z 1989 roku. Pamiętamy - dziękujemy!
04.06.2019
4 czerwca 1989 roku przeprowadzono pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne. Według zasad ustalonych podczas słynnych obrad Okrągłego Stołu, władze komunistyczne pozwoliły opozycji na obsadzenie części miejsc w sejmie i senacie. W tym celu zorganizowano pierwsze od ponad 40 lat demokratyczne wybory, w których wygrali oczywiście opozycjoniści.
Wybory do Sejmu były wyborami częściowo wolnymi. Przedstawiciele władz komunistycznych PRL zagwarantowali PZPR i jej satelitom obsadę co najmniej 299 miejsc w Sejmie (czyli 65 proc. wszystkich mandatów). Kandydaci bezpartyjni ubiegali się o pozostałe 161 miejsc. Wybory do Senatu były z kolei wyborami wolnymi - władze komunistyczne nie zagwarantowały sobie żadnego mandatu senatorskiego, a walka o nie miała charakter demokratyczny i otwarty. W wyniku wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 roku Komitet Obywatelski "Solidarność" zdobył 161 mandatów poselskich i 99 mandatów senatorskich.
Miażdżące zwycięstwo opozycji doprowadziło do stworzenia nowej sytuacji politycznej w Polsce co faktycznie oznaczało koniec komunizmu w naszym kraju. Na pamiątkę wyborów czerwcowych, w 2013 roku Sejm RP ustanowił 4 czerwca dniem Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.
.
Symbolem częściowo wolnych wyborów stał się plakat Tomasza Sarneckiego z postacią szeryfa z westernu zatytułowany „W samo południe”. Plakat został przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa”.