News

News zdjęcie id 1022

Tłumy na starcie V Biegu Szlakiem Jana Kochanowskiego w Zwoleniu

07.06.2019

Jak udowodnili uczestnicy zwoleńskiego biegu, ten sport można uprawiać w każdym wieku. W blokach startowych stanęły zarówno przedszkolaki, jak i osoby w wieku dojrzałym, w sumie ponad 200 osób! Najstarsza z nich miała 70 lat, a najmłodsza zaledwie 3. Każdy, kto podjął wyzwanie otrzymał medal, a najlepsi zawodnicy pamiątkowe statuetki.

2 czerwca w niedzielę przy zwoleńskim zalewie odbyła się piąta edycja Biegu Szlakiem Jana Kochanowskiego. W organizację wydarzenia włączył się Urząd Miejski w Zwoleniu. – Nikogo nie trzeba przekonywać, że ruch to zdrowie, ponieważ każdy w teorii to wie. Przy współpracy Stowarzyszenia „Zwoleń Biega” chcemy jednak, aby jak najwięcej osób od teorii przeszło do praktyki i odkryło zalety aktywności fizycznej – podkreślił Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia. - Bieganie to najprostsza forma ruchu, nie potrzeba zaawansowanego sprzętu, czy nakładów finansowych, aby zacząć uprawiać ten sport, dlatego warto go propagować i namawiać do wspólnego spędzania wolnego czasu właśnie w ten sposób. W związku z tym samorząd gminy Zwoleń chętnie włączył się w organizację tej imprezy. Jest ona świetną promocją zdrowego trybu życia dla całych rodzin, od najmłodszych do najstarszych lat, bo właśnie taki przedział wiekowy obowiązywał podczas zawodów. Cieszę się, że w biegu wystartowały nawet maluszki. Być może będzie to początek ich wielkiej przygody ze sportem, a być może po prostu zalążek ciekawego hobby na całe życie – dodał burmistrz.

Maluszki na starcie

.

Jako pierwsi w blokach startowych ustawili się najmłodsi uczestnicy biegu, czyli dzieci z rocznika 2013-2019. Maluszki miały do pokonania dystans o długości 200 metrów. Wśród dziewczynek pierwsza na mecie stanęła Patrycja Ulijasz. Drugie miejsce wywalczyła Iga Młudzińska, a trzecie Julia Kaczmarzyk. Wśród chłopców najszybszy okazał się Antoni Adamczyk. Drugie miejsce zajął Jakub Wieczorek, a trzecie Aleksander Cywka. – Cieszę się, że w Zwoleniu są organizowane tego typu imprezy biegowe. To świetna okazja, aby pokazać dzieciom, że aktywność fizyczna może sprawiać mnóstwo frajdy, a wysiłek jest czymś pozytywnym i bywa, że przynosi wymierne efekty w postaci medali i statuetek. Ale najważniejsze w dzisiejszym wydarzeniu jest to, że mogliśmy razem z dziećmi spędzić wolny czas i świetnie się przy tym bawić – powiedziała Renata Cywka ze Zwolenia, mama zdobywcy trzeciego miejsca.

Młodzież i dzieci dali z siebie wszystko

.

Kolejni, którzy stanęli na linii startu, to dzieci i młodzież z rocznika 2003-2012. Zawodnicy mieli do pokonania dystans o długości jednego kilometra. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Brzózka, drugie Róża Kowalczyk, a trzecie Amelia Grzeszczyk. Wśród chłopców najszybszy okazał się Kordian Derlatka. Drugie miejsce wywalczył Jakub Noworolnik, a trzecie Mikołaj Adamczyk. – Zamiłowanie do biegania mam po mamie, która często bierze udział w tego typu wydarzeniach. Dla mnie są one możliwością nie tylko sprawdzenia swoich możliwości, ale przede wszystkim świetną zabawą – powiedziała Amelia Grzeszczyk ze Zwolenia, zdobywczyni trzeciego miejsca.

Ponad 180 osób w kategorii Open

.

Bieg główny rozpoczął się o godzinie 11.00. Trasa dla dorosłych uczestników wydarzenia mierzyła 10 kilometrów. W klasyfikacji kobiet w kategorii Open najwyższe miejsce na podium wywalczyła Karolina Waśniewska z Biegiem Radom. Druga lokata przypadła Justynie Wrażeń, a trzecia Beacie Maj z WKZ Kozienice. Wśród mężczyzn najszybciej na mecie stawił się Andrzej Starżyński. Na drugim miejscu uplasował się Kamil Wesołowski z Orlęta Dęblin, a na trzecim Łukasz Pochylski z Radom 42 Baza Lotnictwa Szkolnego.

Statuetki przyznano także w pięciu kategoriach wiekowych. Na pierwszych miejscach w poszczególnych uplasowali się: Ewelina Kaca, Mateusz Wieczorek, Małgorzata Skowron, Grzegorz Sobczyk, Jolanta Antczak, Michał Zawada, Monika Wiązowska, Sławomir Rusak, Ilona Stachurska, Remigiusz Konieczny oraz Remigiusz Grzeszczyk.

W klasyfikacji drużynowej najlepsi okazali się biegacze z Biegiem Radom. Najszybszym mieszkańcem gminy Zwoleń został Tomasz Borkowski ze Zwoleń Biega, a miano najszybszej biegaczki z gminy Zwoleń trafiło do Sylwii Sobieszek ze Zwoleń Biega.

Medale dla wszystkich biegaczy, sponsorów i osób zaangażowanych

Na zakończenie przyznano też statuetki dla najwcześniej urodzonych biegaczy i medale dla członków zespołu Piątkowy Stok, którzy zadbali o pożywienie dla uczestników imprezy.

Pamiątkowymi medalami uhonorowano wszystkich biegaczy, którzy stawili się na mecie oraz sponsorów biegu. Za pomoc w organizacji V Biegu Szlakiem Jana Kochanowskiego medal odebrał także Mirosław Chołuj, sekretarz gminy Zwoleń.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie biegowe „Zwoleń Biega” przy wsparciu Urzędu Miasta Zwoleń.