News
Zakończyły się prace rekultywacyjne na zwoleńskim składowisku odpadów.
19.09.2019
Firma PreZero Service Wschód zakończyła prace związane z rekultywacją składowiska odpadów położonego przy ul. Partyzantów 65. Prace rekultywacyjne trwały od 2014 roku i zostały zakończone w lipcu tego roku, zgodnie z harmonogramem określonym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Przez cały okres działalności wysypiska unieszkodliwiono na nim 101599,7 ton odpadów.
Przypomnijmy, że eksploatowane od 1995 roku zwoleńskie składowisko odpadów w 2007 roku zostało wydzierżawione Przedsiębiorstwu Wywozu Nieczystości Stałych ALMAX (firma ta w 2014r zmieniła nazwę na Tonsmeier Wschód, kolejno zaś na PreZero Service Wschód). Umowa dzierżawy wygasa w grudniu tego roku.
Obecna wówczas Firma ALMAX składowisko odpadów w Zwoleniu użytkowała do maja 2013 roku, kiedy to osiągnięto docelową rzędną składowania w wysokości 166 m n.p.m.. Po zaprzestaniu przyjmowania odpadów powierzchnia składowiska w granicach ogrodzenia zajmowała obszar ponad 2 ha, z czego niecka w koronie skarpy miała ok. 1,4 ha. Pojemność składowiska określono na 100000 m3. Zgodnie z ewidencją odpadów na wysypisku unieszkodliwiono 101599,7 ton odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne.
Jesienią 2014 roku Marszałek Województwa Mazowieckiego wydał decyzję o zamknięciu składowiska, zobowiązując zarazem dzierżawcę do rozpoczęcia procesu rekultywacji. Prace te rozpoczęto od prac związanych z technicznym zamknięciem składowiska. Polegały one głównie na ukształtowaniu czaszy oraz utworzeniu wielowarstwowego szczelnego przykrycia składającego się z 25 cm warstwy wyrównawczej, 20 cm warstwy odgazowującej, warstwy uszczelniającej w postaci bentomaty oraz 30 cm warstwy drenażowej. Po zakończeniu tych prac, jesienią 2018 roku rozpoczęto pozostałe prace rekultywacyjne polegająca na wykonaniu 120 cm okrywy biologicznej zapewniającej stworzenie trwałej pokrywy roślinnej. Ostatnim etapem prac była likwidacja istniejącej na składowisku studni głębinowej.
Prowadzona rekultywacja składowiska odpadów zmniejszyła jego negatywne oddziaływanie na środowisko poprzez: ukształtowanie czaszy składowiska i wkomponowanie jej w otaczający krajobraz, ograniczenie dopływu wód opadowych w głąb korpusu, ograniczenie rozprzestrzeniania się w powietrzu biogazu, a także zabezpieczenie otaczającego terenu przed roznoszeniem odpadów, bakterii chorobotwórczych, grzybów oraz ograniczenie emisji pyłów i izolację odpadów od szkodników (zwierząt).
Reasumując należy stwierdzić, że wszystkie powyższe działania prowadzone w ramach rekultywacji składowiska odpadów skutecznie zabezpieczyły naszych mieszkańców przed negatywnymi uciążliwościami.
.