Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4698
W sumie: 140916

News

News zdjęcie id 1181

Śmieci nasze powszednie – czemu tak drogo?

09.01.2020

 

 

 

W 2020 roku wchodzą w życie zmiany dotyczące segregowania śmieci oraz zmiany stawek za ich wywóz. Samorządowcy gminy Zwoleń podpisali już umowy na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Zadania te będą realizowały dwie firmy. Łączny koszt ich usług to 2 miliony 13 tysięcy złotych, czyli o ponad 500 tysięcy złotych więcej w stosunku do roku ubiegłego. Rosnące ceny za wywóz i przetwarzanie śmieci to problem, z którym borykają się samorządy w całej Polsce.

 

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 6 września 2019 roku, wymusiła na samorządach konieczność wprowadzenia szeregu zmian w dotychczasowym systemie gospodarowania odpadami. - Jedną ze zmian zapisanych w ustawie jest przymus segregacji odpadów na pięć frakcji. Wprowadzenie nowych zasad oznacza zwiększenie ilości przejazdów, pojemników i punktów gromadzenia odpadów, a przez to większe koszty systemu. Segregowanie odpadów na więcej frakcji znacznie podwyższyło koszty Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych oraz proces odbioru śmieci – mówi burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.

 

Umowy podpisane

 

Samorząd gminy Zwoleń podpisał już umowy na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W 2020 roku zajmą się tym dwie firmy. Podobnie jak w latach poprzednich będzie to zwoleński Zakład Usług Komunalnych oraz radomski RADKOM. Zawarte umowy opiewają na łączną kwotę ponad dwóch milionów złotych.

 

Zakład Usług Komunalnych w Zwoleniu odpowiedzialny będzie za odbiór i transport odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości znajdujących się na terenie gminy Zwoleń oraz z PSZOK-u. Koszt świadczonych przez ZUK usług wyniesie 1 milion 9 tysięcy 800 złotych. Z kolei Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „RADKOM” z Radomia będzie zagospodarowywać odpady komunalne odbierane przez ZUK. Firma wyceniła swoje usługi na kwotę rzędu 1 milion 4 tysiące 151 złotych. Warto przypomnieć, że w 2019 roku łączna kwota za te usługi wynosiła 1 milion 499 tysięcy złotych. Różnica całości kosztów w porównaniu do roku ubiegłego wynosi więc 500 tysięcy złotych!

– Gminy na terenie całego kraju mają obecnie bardzo trudny orzech do zgryzienia. Podwyżkę za zagospodarowanie odpadów odczują wszyscy. Ich powodem są rosnące koszty utrzymania całego systemu segregacji śmieci. Wyższa opłata marszałkowska za ich składowanie, która dla przykładu w 2018 roku wynosiła 170 złotych, zaś obecnie już 270 złotych za tonę, jak i droższa energia, paliwo oraz rosnąca płaca minimalna, to elementy, które generują duże koszty, a co za tym idzie, wzrost cen usług. Ponadto firmy zajmujące się odpadami zostały obarczone dodatkowymi wymaganiami, takimi jak na przykład monitoring selekcji odpadów, czy tworzenie odpowiednich rejestrów. To także ma wpływ na wzrost cen przyjmowanych śmieci – informuje burmistrz Arkadiusz Sulima.

 

Nowe stawki i ulga za odpady bio

Stawka opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny w gminie Zwoleń w 2020 roku wyniesie 18 złotych od osoby miesięcznie. Istotną zmianą jest to, że mieszkańcy nie mają już wyboru, czy chcą płacić mniej i segregować śmieci, czy więcej za niesegregowane. Obecnie Polska musi spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy dotyczące recyklingu, dlatego w przypadku niewypełnienia przez mieszkańca obowiązku segregowania śmieci właściciel nieruchomości będzie musiał zapłacić wielokrotność opłaty podstawowej. W gminie Zwoleń jest to 54 zł od osoby miesięcznie.

– Co ważne, całość uiszczanych przez mieszkańców opłat za zagospodarowanie odpadami jest przeznaczana tylko i wyłącznie na ten cel. Są to środki, które nie mogą być wykorzystane w inny sposób i na inne potrzeby. Warto też wiedzieć, że według zaleceń Regionalnej Izby Obrachunkowej, gminy w całym kraju nie mogą dopłacać z własnego budżetu do systemu odpadów komunalnych. Szukamy jednak innych rozwiązań, które mogłyby ulżyć mieszkańcom. Jednym z takich narzędzi jest częściowe zwolnienie z opłaty, z którego będą mogli skorzystać właściciele nieruchomości z przydomowym kompostownikiem. Mieszkańcy spełniający warunki, którzy zadeklarują, że zagospodarują frakcję bio na terenie własnej działki, będą mogli otrzymać ulgę w wysokości około dwóch złotych na osobę miesięcznie. Obecnie pracujemy nad wprowadzeniem takich uregulowań prawnych, aby móc uwzględniać ulgę za kompostowanie – informuje burmistrz Arkadiusz Sulima.

 

Od kwietnia inne zasady segregacji!

Należy pamiętać, że według nowych przepisów w całym kraju od 1 kwietnia będzie obowiązywała zasada segregowania śmieci na pięć frakcji. Metale i tworzywa sztuczne, szkło, papier, bioodpady oraz odpady zmieszane trzeba będzie wrzucać do oddzielnych pojemników lub worków. Do kosza z papierem mają trafiać: opakowania z papieru, torby i worki papierowe, gazety i czasopisma, katalogi i ulotki, papier biurowy, zeszyty i książki. W koszu ze szkłem powinny znaleźć się: szklane butelki i słoiki po napojach oraz żywności, a także szklane opakowania po kosmetykach, ale tylko te, które nie są wykonane z trwale połączonych innych surowców. Do pojemnika bio będziemy mogli wyrzucać: odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia bez mięsa i kości oraz fusy po kawie i herbacie. W koszu na metale i tworzywa sztuczne przewidziano miejsce na: plastikowe butelki, opakowania po żywności, plastikowe worki i reklamówki, opakowania po środkach czystości, opakowania wielomateriałowe, jak na przykład kartony po napojach, a także metalowe puszki, drobny złom żelazny, czy styropian, ale niebudowlany. Do pojemnika na odpady zmieszane będzie można wrzucać: zatłuszczony papier, zabrudzone folie, zużyte ręczniki i papierowe chusteczki, papier lakierowany i powleczony folią, artykuły higieniczne, jak na przykład pieluchy, mięso, kości i ości, ale też szkło stołowe, ceramikę, kryształy, porcelanę, szkło żaroodporne i lustra.

.

 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.