Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4695
W sumie: 140913

News

News zdjęcie id 1204

Niezwykły wernisaż wystawy wstępem do obchodów jubileuszowych miasta Zwolenia

25.02.2020

 

 

 

Pierwsza część obchodów związanych z 595. rocznicą nadania praw miejskich Zwoleniowi miała miejsce w miejscowym Muzeum Regionalnym. Odbył się tu wernisaż wystawy pod tytułem „Zwoleń i ziemia zwoleńska na pocztówce”. Oprócz ciekawej ekspozycji była też muzyczna niespodzianka i słodki poczęstunek.

 

Wernisaż zgromadził tłumy gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele samorządu gminy Zwoleń i powiatu zwoleńskiego, miejscowych jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych, a także mieszkańcy powiatu i licznie przybyli miłośnicy sztuki.

 

 

Po oficjalnym otwarciu wystawy przez dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu Katarzynę Madejską, burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima odczytał akt nadania praw miejskich Zwoleniowi. A trzeba podkreślić, że nie było to łatwe zadanie, ponieważ sporządzono go w języku łacińskim.

 

– Łacina nie jest łatwa, podobnie jak nie było łatwym uzyskanie praw miejskich dla Zwolenia. Zostały one nadane w 1425 roku i od tego czasu miasto sukcesywnie rozwijało się. Miało ono swoje wzloty i upadki, niejednokrotnie przeżywało ciężkie chwile, ale trwa do dziś. Życzę nam wszystkim, żeby rozwój Zwolenia nabierał tempa, aby coraz lepiej żyło się tu jego mieszkańcom – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima.

 

Część artystyczna

 

Po uroczystym odczytaniu aktu, przed zebraną publicznością wystąpili uczniowie klas trzecich Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu, którzy wierszem opowiedzieli historię miasta.

 

Niezwykłą, muzyczną niespodzianką przygotowaną przez organizatorów spotkania, była premiera piosenki o Zwoleniu w wykonaniu zespołu Destroyed Amp.

 

Inicjatorem jej powstania i autorem tekstu jest Muzeum Regionalne w Zwoleniu. Muzykę do utworu skomponowali młodzi członkowie zespołu: Dominik Krawiec, Bartosz Brzózek, Patryk Szczechowski i Oliwia Dubil. Wykonanie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

 

Zwoleń na pocztówkach

Po części artystycznej przyszedł czas na oglądanie wystawy związanej z pocztówkami Zwolenia i ziemi zwoleńskiej. Większość z zaprezentowanych tu prac pochodziło ze zbiorów Krzysztofa Skarżyckiego, kustosza Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, kolekcjonera pocztówek z regionu.

 

Kuratorem wystawy była Kinga Mazur, która opowiedziała o prezentowanej kolekcji.

 

– Na pocztówkach w przeważającej części znajdują się fotografie Zwolenia, ale też postaci Jana Kochanowskiego. Oglądać można także inne miejscowości ziemi zwoleńskiej wraz z lokalnym pięknem natury. Najstarsza zaprezentowana pocztówka pochodzi z 1901 roku i jest to najcenniejszy eksponat na tej wystawie. Pozostałe pocztówki pochodzą z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, ale też z czasów obecnych – poinformowała kustosz Kinga Mazur.

 

Jak podkreślała dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu Katarzyna Madejska, wystawa pocztówek została ożywiona dodatkowymi eksponatami.

 

 

Zebrani goście mogli obejrzeć między innymi skrzynkę pocztową z lat trzydziestych dwudziestego wieku, a także kopię munduru listonosza z tego samego okresu.

 

Po zakończeniu wernisażu obchody jubileuszowe przeniosły się do Kina Świt w Zwoleniu, gdzie wręczono medale zasłużonym dla ziemi zwoleńskiej. Wydarzenie zwieńczył widowiskowy koncert gwiazd estrady operetkowej, operowej i baletowej.

 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.