News
PROFILAKTYKA I PRZESTRZEGANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA – ZWOLEŃSKI SZTAB KRYZYSOWY O KORONAWIRUSIE
06.03.2020
W Starostwie Powiatowym w Zwoleniu odbyły się dwa spotkania dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Uczestniczyli w nich przedstawiciele samorządów, placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych z terenu powiatu zwoleńskiego. Omówili obowiązujące procedury bezpieczeństwa oraz zalecenia specjalistów dotyczące profilaktyki, bo jak podkreślano, zapobieganie zakażeniom jest najważniejsze!
Spotkanie w trybie pilnym
.
Pierwsze ze spotkań Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Zwoleniu odbyło się 27 lutego w sali narad Starostwa Powiatowego. – W związku z dynamicznie rozwijającą się na świecie sytuacją epidemiologiczną dotyczącą koronawirusa SARS-CoV-2 postanowiłem w trybie pilnym zwołać posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas zebrania przypomnieliśmy ogólne wytyczne dotyczące działań w sytuacji wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego. Poleciłem pilne określenie oraz przesłanie przez PPIS w Zwoleniu zasad postępowania dla lekarzy pierwszego kontaktu (POZ), zespołów ratownictwa medycznego oraz szpitala uwzględniających specyfikę zagrożenia koronawirusem. Wymagające natychmiastowego przekazania są także wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego do szkół i placówek oświatowych, jako miejsc potencjalnie zagrożonych z uwagi na duże skupiska ludzkie – poinformował starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
Ważne ustalenia
Drugie spotkanie w sprawie koronawirusa odbyło się 3 marca br. w Starostwie Powiatowym w Zwoleniu. Wzięli w nim udział przedstawiciele lokalnych samorządów, jednostek organizacyjnych i placówek oświatowych: starosta zwoleński Stefan Bernaciak, wicestarosta Waldemar Urbański, Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski, wójt gminy Kazanów Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Policzna Tomasz Adamiec, wójt gminy Przyłęk Eugeniusz Wolszczak, przedstawiciel samorządu gminy Tczów Dariusz Mroczek, dyrektor zwoleńskiego SPZZOZ Zbigniew Młynek, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych LO i ZSR-T w Zwoleniu Bożena Baryła i Arosław Jakóbik, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu Izabela Młyńska, inspektor wieloosobowego stanowiska ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mirosław Solecki, a także przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zwoleniu.
Jak poinformowano podczas zebrania, Sanepid codziennie monitoruje sytuację w powiecie zwoleńskim. Zreferowano też spotkania dotyczące koronawirusa przedstawicieli powiatu zwoleńskiego z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem. – Jak nas poinformowano, 59 szpitali w całej Polsce zostało postawionych w stan gotowości, uruchomiono również nowe laboratorium, w którym badane są próbki osób podejrzanych o zarażenie koronawirusem i wydłużono czas pracy już istniejących – powiedział dyrektor Zbigniew Młynek. - Podczas spotkania zwróciłem uwagę zebranych na konieczność wydzielenia specjalnych karetek, które będą przewoziły osoby podejrzane o zachorowanie do wyznaczonych miejsc. W przeciwnym razie przymus dezynfekcji miejscowych karetek będzie unieruchamiał je na długie godziny. Sprawa jest rozważana. Podkreślam jednak, że nie ma powodu do paniki, koronawirus to nie dżuma. Należy do sprawy podchodzić bardzo poważnie, ale spokojnie – dodał dyrektor Zbigniew Młynek.
Dyrektorzy zwoleńskich szkół uczestniczyli natomiast w spotkaniu z przedstawicielami Kuratorium Oświaty i radomskim Sanepidem. Zostały im przekazane wytyczne, które już są wdrażane w miejscowych placówkach. – Zwiększyliśmy ilość środków dezynfekujących, wywiesiliśmy instrukcje mycia rąk i prowadzimy procedurę informacyjną. Rodzice o zasadach bezpieczeństwa zostali poinformowani poprzez e-dziennik – powiedział Arosław Jakóbik, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu.
W razie podejrzenia zachorowania nie idźmy do przychodni!
Podczas spotkania w Zwoleniu podkreślano, aby osoby podejrzewające u siebie zakażenie koronawirusem nie zgłaszały się do lekarza pierwszego kontaktu, ani SOR. Należy pozostać w domu i telefonicznie skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Zwoleniu, najbliższym oddziałem zakaźnym czy oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Można także dzwonić na ogólnopolską infolinię NFZ. Numery telefonów znajdują się na końcu artykułu.
W grupie osób podejrzanych o zarażenie koronawirusem mogą znaleźć się pacjenci, u których wystąpiła gorączka, kaszel, duszność, nadmierna potliwość, ból mięśni i w okresie ostatnich 14 dni podróżowali lub przebywali w regionie obarczonym koronawirusem SARS-CoV-2 lub też mieli styczność z takimi osobami.
Najważniejsze – zapobiegać!
Konkluzją posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Zwoleniu było położenie mocnego nacisku na profilaktykę, czyli zapobieganie zarażeniom. – Wirus jest nieodporny na środki odkażające i dezynfekujące. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę własną i otoczenia. Instrukcje z tym związane zostały przesłane 28 lutego do wszystkich jednostek powiatu – poinformował wicestarosta Waldemar Urbański.
Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima podkreślał konieczność rozpropagowania instrukcji i zaleceń wśród mieszkańców całego powiatu zwoleńskiego.
W wytycznych znalazło się między innymi częste i dokładne mycie rąk przy użyciu mydła i wody, a w przypadku braku dostępu do nich należy używać żeli i płynów na bazie alkoholu. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej zasady ochrony podczas kaszlu i kichania, czyli zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem, bądź chusteczką, którą należy od razu wyrzucić i umyć ręce. Kolejnym zaleceniem jest zachowanie bezpiecznej, co najmniej metrowej odległości od osób kaszlących. Należy też unikać dotykania oczu, nosa i ust, aby nie przenosić na siebie wirusa. Maseczki powinny być używane przede wszystkim przez osoby chore.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w komunikacie Ministerstwa Zdrowia pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
TELEFONY DO NAJBLIŻSZYCH ODDZIAŁÓW ZAKAŹNYCH I MIEJSC WSKAZANYCH DO KONTAKTU W SYTUACJI PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM
Kozienice: 48 67 95 932 lub 509 212 226
Radom: centrala - 48 361 51 00, sekretariat – 48 361 52 20, gabinet lekarski – 48 361 52 23
Puławy: 814 502 205
Powiatowa Stacja Epidemiologiczna Zwoleń: 48 676 23 12
Nr infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590