Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4745
W sumie: 140963

News

News zdjęcie id 1316

Pamiętamy! Za nami rocznicowe obchody ważnych dla Zwolenia wydarzeń historycznych!

15.06.2020

 

 

 

Za nami uroczyste obchody upamiętniające 74. rocznicę bitwy stoczonej przez partyzantów Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” z oddziałami Armii Czerwonej oraz 76. rocznicę rozstrzelania przez Niemców 44 mieszkańców Grabowa, Janowca i Zwolenia.

 

 



Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów pod Ścianą Straceń. Wśród delegacji składających kwiaty byli przedstawiciele Gminy Zwoleń na  czele z burmistrzem Arkadiuszem Sulimą.

 

Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Arkadiusz Sulima. Przypomniał w nim nie tylko tragiczne wydarzenia z 19 czerwca 1944 roku ale również podkreślił fakt, że swoją obecnością oddajemy hołd i szacunek tym, którzy stracili życie w obronie Ojczyzny.

 


- Jesteśmy tu aby pamiętać o tej tragicznej zbrodni oraz o jej ofiarach na przekór oprawcom. Te wydarzenia powinny nas jednoczyć, nas mieszkańców tego miasta, by już nigdy nie doszło do podobnej tragedii. Nasza obecność w tym miejscu to przede wszystkim hołd złożony osobom, które zginęły w czasie walk w okresie okupacji, ale również deklaracja pamięci bohaterstwa i męstwa, która w dzisiejszych czasach jest tak ważna. To nasz obowiązek by pamięć o tych wydarzeniach przekazywać kolejnym pokoleniom. - mówił burmistrz Arkadiusz Sulima

 

Następnie przybyłe na uroczystości delegacje oddały hołd bohaterom pod pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu.  Jako pierwsi wiązanki składali przedstawiciele rodzin poległych partyzantów.

 

O godzinie 17.00 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu w intencji pomordowanych, ich rodzin a także Ojczyzny została odprawiona uroczysta msza święta. Tuż po niej o Franciszku Jaskulskim „Zagończyku” i historii jego oddziału opowiadał profesor Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. 

Dopełnieniem obchodów była premiera filmu dokumentalnego o Bitwie pod Zwoleniem w reżyserii Przemysława Bednarczyka, występ harcerzy z Pionek oraz koncert zespołu "Lustro". Wydarzeniu towarzyszyła wystawa "Bić się do końca".

 

O poległych partyzantach i losach bitwy opowiadał wnuk legendarnego porucznika Tadeusza Krawczyka - Dariusz Krawczyk.

 


W uroczystościach udział wzięli nie tylko przedstawiciele miejscowych samorządów na czele z Burmistrzem Zwolenia Arkadiuszem Sulimą i starostą Zwoleńskim Stefanem Bernaciakiem, ale także przedstawiciele władzy państwowej - wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i posłowie Ziemi Radomskiej - Anna Kwiecień, Dariusz Bąk, Andrzej Kosztowniak i Marek Suski Przewodniczący Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu. Nie  zabrakło także, najważniejszych w tym dniu - przedstawicieli rodzin poległych partyzantów. 

 

.


Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej Duda. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia byli: Enea Wytwarzanie, IPN, ZHR oraz parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.