News
Uroczystości upamiętniające 73. rocznicę rozstrzelania naszych rodaków!
18.06.2017
Uroczysta msza święta, przemarsz delegacji ulicami miasta, złożenie kwiatów i okolicznościowe przemówienie Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej. Tak wyglądały w Zwoleniu uroczystości upamiętniające 73. rocznicę rozstrzelania Żołnierzy Armii Krajowej z Janowca, Zwolenia i okolic.
Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, w której oprócz zgromadzonych mieszkańców udział wzięli przedstawiciele władz miasta i powiatu, placówek oświatowych i kulturalnych oraz poczty sztandarowe. Tradycyjnie nie zabrakło też harcerzy.
Po mszy świętej zebrani prowadzeni przez poczty sztandarowe przemaszerowali pod Scianę Straceń.
Po mszy świętej, kolumna marszowa prowadzona przez poczty sztandarowe, przeszła pod Pomnik Straceń. Tam, po oddaniu hołdu przez sztandary, złożone zostały wiązanki kwiatów.
Kwiaty przy mogile poległych złożyli przedstawiciele Gminy Zwoleń na czele z Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską.
Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, która podkreśliła fakt, że swoją obecnością oddajemy hołd i szacunek naszym rodakom, którzy stracili życie dla Ojczyzny.
Bogusława Jaworska w swoim przenówieniu przypomniała tragiczną historię, która wydarzyła się 19 czerwca 1944 roku. Aresztowanych członków ruchu oporu w nocy z 16 na 17 maja 1944 według wcześniej przygotowanej przez gestapo listy wywieziono do Radomia, gdzie poddano ich torturom i przesłuchaniom. Sąd doraźnie skazał ich na karę śmierci, którą przyśpieszyło porwanie i wykonanie wyroku śmierci na wysokich rangą urzędnikach niemieckich przez nasz oddział partyzancki. 19 czerwca 1944 roku w godzinach przedpołudniowych gestapowcy przywieźli z Radomia powiązanych w dziesiątki więźniów. Miasto otoczono kordonem policji zaś mieszkańców Zwolenia zmuszono by uczestniczyli w egzekucji, a skazańców dziesiątkami wyprowadzano pod Ścianę Straceń, gdzie dokonano egzekucji w obecności rodzin, bliskich i znajomych. Kilku więźniom udało się uwolnić i zbiec z miejsca mordu, jednak tylko jednemu udało się ujść z życiem.
Kilka słów do zebranych skierował także Wójt Gminy Janowiec Jacek Gędek.
Na uroczystości obok władz miasta i powiatu, obecne były delegacje gminy Janowiec, rodziny rozstrzelanych oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, Koła Związku Kombatantów, poczty sztandarowe, harcerze ZHR, uczniowie pobliskich szkół i mieszkańcy miasta. Realizatorem wydarzenia było Publiczne Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu.