News

News zdjęcie id 476

Ogólnopolski Bieg o Gorącą Dynię! W tym roku na starcie stanęło 316 biegaczy

30.10.2017

W sobotę, 28 października odbył się czwarty Ogólnopolski Bieg o Gorącą Dynię. W tym roku na starcie stanęła rekordowa liczba biegaczy. O tytuł najszybszego uczestnika walczyło 316 śmiałków, którzy mieli do pokonania trasę o długości 5 kilometrów. Organizatorami biegu było Stowarzyszenie Zwoleń Biega z prezesem Krzysztofem Cywką na czele. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz Starosta Zwoleński Waldemar Urbański.

Najszybszy w tym roku był Ukrainiec Andrzej Skarżyński z Klementowic, który trasę pokonał w świetnym czasie 14 minut 52 sekund, ustanawiając tym samym nowy rekord. Klasyfikację kobiet wygrała Karolina Waśniewska z Radomia, która dobiegła do mety w czasie 19 minut 02 sekund.

Oficjalnego otwarcia 4. edycji biegu dokonali samorządowcy. Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska nie tylko przywitała licznie przybyłych uczestników wydarzenia, ale podziękowała także organizatorom, którzy swoim zaangażowaniem rozsławiają Ziemię Jana Kochanowskiego.

Pomysłodawcą i organizatorem 4. Ogólnopolskiego Biegu o Gorącą Dynię był Krzysztof Cywka – prezes Stowarzyszenia Zwoleń Biega

Na starcie stanęło aż 316 zawodników, wśród których po raz kolejny byli przedstawiciele  z Ukrainy, Lubienia, Puław, Ostrowca Świętokrzyskiego, Lublina, Bieszczad, Gdyni czy też Krakowa. Oczywiście na trasie nie zabrakło też przedstawicieli Zwolenia i najbliższych okolic. Warto podkreślić, że o coraz większej popularności biegu o gorącą dynię najlepiej świadczy to, że w pierwszej edycji wystartowały tylko 43 osoby.

Zawodnicy na starcie zostali podzieleni ze względu na wiek oraz płeć. Mężczyźni startowali w pięciu kategoriach wiekowych od 14 do powyżej 55 lat, natomiast kobiety w czterech kategoriach . Pod uwagę brana była również klasyfikacja drużynowa. Organizatorzy ponadto nagrodzili również najstarszych uczestników biegów.

Najszybciej dystans 5 kilometrów pokonał 27-letni Ukrainiec Andrzej Skarżyński reprezentujący klub Klementynka Klementowice  Do mety dobiegł w świetnym czasie 14 minut 57 sekund ustanawiając tym samym rekord trasy zwoleńskiego biegu. Oprócz niego w klasyfikacji otwartej na podium stanęli również Volodymyr Timashov i Mateusz Dębski z ZTE Radom, który w ubiegłym roku był najszybszy. Klasyfikację kobiet wygrała Karolina Waśniewska z Radomia. Wśród reprezentantów Zwolenia bezkonkurencyjny w tym roku był Dawid Duda z czasem 17 minut 41 sekund.

Zespół folklorystyczny „Piątkowy Stok” przygotował regionalne potrawy, wśród których oczywiście nie zabrakło smakołyków z dyni.

Na każdego uczestnika biegu czekała pyszna zupa z dyni, którą przygotowała restauracja Rozmaryn.

Zwoleń podczas biegu reprezentowała głównie drużyna z „Zwoleń Biega”.

Medale i nagrody uczestnikom wręczali Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, zastępca Burmistrz Włodzimierz Kabus, Starosta Zwoleński Waldemar Urbański i  wicestarosta Arkadiusz Sulima.

Zwycięzcy w klasyfikacji drużynowej.  Członkowie „Zwoleń Biega” zajęli mocne, trzecie miejsce.