News
Tradycje Bożego Narodzenia w Zwyczajach i Wierzeniach Ludu
23.01.2018
W niedzielę, 21 stycznia odbyła się wyjątkowa uroczystość zatytułowana „Tradycje Bożego Narodzenia w zwyczajach i wierzeniach ludu”. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest kultywowanie świątecznych zwyczajów oraz przekazywanie ich młodemu pokoleniu. Wydarzenie od lat organizuje Dom Kultury w Zwoleniu. Za scenariusz i scenografię podobnie, jak w latach ubiegłych odpowiedzialni byli: Joanna Tęcza i Michał Tęcza.
Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowało się 11 zespołów artystycznych działających w powiecie zwoleńskim, które wykonały przepiękne kolędy, pastorałki i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia, świętem Trzech Króli, obrzędem kolędowania czy też świętem Matki Bożej Gromnicznej.
Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, Starosta Zwoleński Waldemar Urbański i wicestarosta Arkadiusz Sulima.
Swoją obecnością wydarzenie uświetnili także regionaliści i znawcy kultury: Adolf Krzemiński i Marian Popis.
Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół „Grabowianki” z Grabowa, który nawiązując do tradycyjnych rytuałów oraz zwyczajów ludowych zaprezentował obrzęd wigilijny. Wykonawcy zaprosili również wszystkich zebranych do łamania się opłatkiem, a także złożyli obecnym najserdeczniejsze życzenia noworoczne.
Piękne życzenia noworoczne artystom oraz wszystkim zgromadzonym złożyli również samorządowcy: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz starosta zwoleński Waldemar Urbański. Burmistrz Jaworska w swojej wypowiedzi podkreśliła, że cieszy ją fakt, że w tradycjach uczestniczą nie tylko starsi artyści ludowi, ale również dzieci i młodzież.
Następnie na scenie zaprezentowała się Dziecięca Grupa Folklorystyczno-Rytmiczna, która przedstawiła tradycje związane ze Świętem Trzech Króli oraz obrzęd kolędowania i chodzenia po szczodrakach.
W dalszej części widzowie usłyszeli kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołów z: Mierziączki, Strykowic Górnych, Łaguszowa, Bartodziej i Sycyny. W przeglądzie wystąpiły także zespoły: Sobótka, Piątkowy Stok i Pogodna Jesień oraz Grupa Artystyczna Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
„Tradycje Bożego Narodzenia w zwyczajach i wierzeniach ludu” zakończył występ zespołu Korzenia z Łaguszowa, który przedstawił zwyczaje związane z świętem Matki Bożej Gromniczej.
Niedzielne spotkanie było dobrym momentem, na to by podziękować grupom artystycznym za całoroczną pracę na rzecz swoich miejscowości. Zespoły z rąk Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej, starosty Waldemara Urbańskiego, dyrektor Domu Kultury Anny Wieczerzyńskiej, Joanny Tęczy i Adolfa Krzemińskiego otrzymały pamiątkowe dyplomy i kalendarze.
Słowa uznania dyrektor Domu Kultury Anna Wieczerzyńska skierowała także do Joanny Tęczy, która od lat zajmuje się właśnie tym wydarzeniem.