News
Drugie spotkanie Zwoleńskiego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości!
12.03.2018
W piątek, 9 marca w sali narad Urzędu Miejskiego odbyło się drugie spotkanie Zwoleńskiego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Spotkaniu, w którym wzięli udział członkowie komitetu przewodniczyła Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska.
Sekretarz komitetu Edyta Sulima przedstawiła zebranym wykaz planowanych przedsięwzięć, poinformowała także o tym, co zostało już zrealizowane (obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wykład Cezarego Imańskiego „Droga do Niepodległej”) oraz co odbędzie w najbliższej przyszłości (14 marca w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu odbędzie się Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej).
Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska zwróciła się z prośbą do uczestników, by informowali komitet o wydarzeniach, które mogłyby wzbogacić jubileuszowe obchody. Jako przykład podała zorganizowaną w Centrum Regionalnym wystawę oraz wyświetlony film o Zagończyku.
Burmistrz Jaworska opowiedziała także o możliwości przystąpienia do projektu „Dumni z Polski”, w ramach którego moglibyśmy otrzymać wiele ciekawych gadżetów do wykorzystania np. w konkursach. Poinformowała także, że 4 listopada w Zwoleniu odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Starosta Zwoleński Waldemar Urbański zaapelował do wszystkich członków komitetu, o to by zachęcili do udziału w wydarzeniach jak największą ilość osób. Podkreślił, że wydarzenia organizowane są właśnie dla mieszkańców.
Obecny na spotkaniu sędzia Jacek Łata zasugerował, by wszystkie wydarzenia poświecone 100-leciu Odzyskania Niepodległości odbywające się w Zwoleniu na przestrzeni roku zostały spisane w kronice. Sędzia Łata zaproponował rówież: organizowanie rajdów do miejsc historycznych położonych na naszym terenie, zasadzenie 100 drzew, które utworzą Aleję Niepodległości oraz organizowanie imprez sportowo-historycznych upamiętniających miejsca bitew i pojedynków.
Ponadto glos zabrali również: Jerzy Markiewicz, Grzegorz Molendowski i profesor Henryk Bednarczyk. Panowie zwrócili uwagę na to, by w miarę możliwości na realizację zadań uzyskać pomoc finansową ze środków zewnętrznych.
O wydarzeniach, które upamiętnią obchody mówiły także: Elżbieta Nowakowska (rajdy Grupy Rowerowej drogami Polskiej Niepodległości), dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Sycynie Grażyna Krześniak-Pakalińska (uroczystości rocznicowe w Karolinie), dyrektor biblioteki Ewa Kulińska (Narodowe Czytanie) oraz Grażyna Zielińska (działalność harcerstwa).
.