News
Grupa Rowerowa Zwoleń wyjazdem do Lasek zakończyła RAJD 1918 km dla NIEPODLEGŁEJ w 100 lecie odzyskania Niepodległości
10.11.2018
W sobotę 10 listopada Grupa Rowerowa Zwoleń zakończyła Rajd 1918 km dla NIEPODLEGŁEJ w 100 lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na ostatni odcinek rajdu wyjechali tuż po godzinie 10 spod pomnika Nieznanego Żołnierza w Zwoleniu.
Cyklistom szczęśliwej drogi życzył Zastępca Burmistrz Grzegorz Molendowski, który wspólnie z członkami grupy odśpiewał hymn państwowy.
Rowerzyści wyruszyli w kierunku Pionek, jadąc przez Suchą, Suskowolę dotarli do Garbatki, gdzie zatrzymali się na chwilę w Anielinie i docelowo trafili do Lasek.
Przy pomniki w Laskach Zwoleńscy rowerzyści oddali hołd Poległym Bohaterom, odśpiewali Hymn Narodowy, pieśni legionowe, pomodlili się oraz zapalili znicze.
Peleton prowadził Czesław Nowakowski z flagą Grupy, a zamykał Czesław Wójcik z flagą narodową. Członkowie Grupy przy Pomniku mieli koszulki z logo Niepodległej, które otrzymali z Biura Niepodległej w Warszawie. Patronat nad wszystkimi rajdami i pielgrzymkami objęli: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska i Proboszcz Parafii Podwyższania Krzyża Świętego w Zwoleniu ks. kan. Bernard Kasprzycki
Historia walk w okolicach Lasek
W tym rejonie w dn. 22-26 października 1914 r. toczyły się zacięte walki w ramach tzw. operacji dęblińskiej, w której uczestniczyły oddziały I Brygady Legionów Polskich walczące na prawym skrzydle 46. Dywizji Strzelców Austriackich. Polskimi oddziałami dowodził Józef Piłsudski, a w walkach brało udział wielu późniejszych generałów oraz wysoko postawionych wojskowych w tym przyszli Marszałkowie Polski – Edward Rydz Śmigły i Michał Rola Żymierski. Podczas walk na tym terenie poległo około 250 legionistów, pochowano ich w zbiorowym grobie w Brzustowie i w okolicznych mogiłach. W 1933 r. zbudowano pomnik-mauzoleum z kryptą zawierającą prochy poległych legionistów z rozrzuconych po okolicy mogił, głównie ze zbiorowego grobu w Brzustowie.