News
Muzeum Regionalne w Zwoleniu z nowym dyrektorem i planami rozwoju
20.11.2018
We wrześniu 2018 r. Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska powierzyła sprawowanie funkcji dyrektora Muzeum Regionalnego w Zwoleniu dr Katarzynie Madejskiej, absolwentce historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i muzealnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletniemu pracownikowi naukowemu i muzealnemu.
Muzeum Regionalne w Zwoleniu, w wyniku podpisania umowy między Urzędem Miejskim a Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego, ulokowane zostało w Centrum Regionalnym przy Nekropolii Jana Kochanowskiego. Do pełnej dyspozycji Muzeum przeznaczono parter budynku oraz salę z zapleczem na pierwszym piętrze.
W chwili obecnej zakończono prace związane z inwentaryzacją majątku i zbiorów Muzeum oraz częściowym ich uporządkowaniem. Obiekty znalazły swe miejsce w nowych przestrzeniach magazynowych. Część z nich zostanie zaprezentowana na wystawie poświęconej historii regionu. Eksponaty muzealne Parafii w wyniku umowy uzyskały status depozytów.
Co zmieni się w muzeum?
Przede wszystkim nowa aranżacja wystaw stałych związanych z Nekropolią Kochanowskich i ich związkami ze zwoleńskim kościołem, a także ekspozycja poświęcona dziedzictwu i historii regionu. Dyrektor zapowiada również, że częściej niż dotychczas mieszkańcy Zwoleniabędą mieli okazję obejrzeć wystawy czasowe. W listopadzie prezentowane są dwie, poświęcone odzyskaniu Niepodległości.
Do oferty Muzeum wprowadzono organizację cyklicznych wykładów związanych z historią regionu idziedzictwem kulturowym. Prelegentami będą pracownicy naukowi, specjaliści różnych dyscyplin. W miesiącu październiku odbyła się prelekcja poświęcona napisom najstarszej zwoleńskiej fary. W najbliższym czasie będziemy mogli posłuchać wykładu o pochówkach możnych w XVI i XVI stuleciu oraz tradycji Bożego Narodzenia.
Muzeum planuje opracowywać i wydawać materiały dotyczące dziejów Zwolenia i regionu. Jedną z pierwszych inicjatyw będzie zebranie napisów z nagrobków na cmentarzu parafialnym i ich edycja. Ponadto planowane są prace nad przygotowaniem książki zawierającej dawne przepisy kulinarne ziemi zwoleńskiej. Cyfrowy Zwoleń to kolejna inicjatywa Muzeum – baza z różnorodnymi zabytkami, którą będą mogli tworzyć równieżmiłośnicy miasta.
Katarzyna Madejska zapowiada rozwój działalności Muzeum na polu edukacji dzięki lekcjom i warsztatom skierowanych zarówno dla najmłodszych jak i młodzieży, ale także seniorów.
Muzeum Regionalne poszerzy ofertę turystyczną o kolejne trasy wycieczkowe, zarówno w mieście jak i w regionie, a także wprowadzi do sprzedaży w sklepiku muzealnym produkty promujące region.
Muzeum zaprasza do współpracy osoby, które chciałyby się sprawdzić na polu prowadzenia badań, edukacji, turystyki i mogą przyczynić się do poszerzenia jego zakresu działań.