News
W muzeum nuda się nie uda – za nami ferie zimowe w oryginalnej odsłonie
14.02.2019
Zajęcia plastyczne z Grupą Kobiet Kreatywnych, wizyta w muzeum „od kuchni”, czyli odkrywanie zasobów magazynowych, a także ciekawe rozmowy o dawnych zwyczajach, potrawach i strojach ludowych połączone z warsztatami rękodzielniczymi – tak wyglądały minione ferie zimowe w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu.
Ferie w gminie Zwoleń obfitowały w wiele wydarzeń zorganizowanych pod kątem uczniów i ich dwutygodniowego wypoczynku. Ciekawe zajęcia przygotował zarówno zwoleński Dom Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, jak i Muzeum Regionalne w Zwoleniu. - Muzeum siłą rzeczy kojarzy się niemal wyłącznie z ciszą, powagą i oglądaniem eksponatów. Jednak dyrektor zwoleńskiej placówki, dr Katarzyna Madejska sukcesywnie odczarowuje ten wizerunek, organizując wiele ciekawych wydarzeń – podkreśla Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia. – Za nami dwutygodniowe ferie zimowe i w tym czasie do uczestnictwa w zajęciach muzealnych zostały zaproszone dzieci w wieku od 5 do 13 lat. Organizatorzy zimowiska stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że tu też można się świetnie bawić, rozwijać kreatywność, a przy tym wiele nauczyć – dodaje burmistrz.
Kobiety dzieciom
26 stycznia w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu odbyły się zajęcia prowadzone przez lokalną Grupę Kobiet Kreatywnych. Podczas warsztatów powstały piękne filcowe kwiaty i walentynkowe serca.
– Młodzi artyści wykazali się ogromną inwencją twórczą i talentem. Wszystkie dzieci włożyły w wykonanie prac wiele trudu i serca – zgodnie oceniają członkinie Grupy Kobiet Kreatywnych. – W związku z tym, że pomysłowość dzieci była nieograniczona i nadal chciały tworzyć, oprócz zaplanowanych serduszek i kwiatów powstało mnóstwo innych fajnych rzeczy. Wszyscy doskonale się przy tym bawili, a zajęcia upłynęły w miłej i sympatycznej atmosferze. Zaangażowanie dzieci i ich kreatywność podczas projektowania i tworzenia prac świadczą o tym, że organizowanie tego typu warsztatów jest jak najbardziej potrzebne – stwierdzają panie.
Muzeum od kuchni
1 lutego w MR w Zwoleniu poprowadzono lekcję pod hasłem „Z wizytą w muzeum”.
– Zajęcia polegały na tym, aby przekazać dzieciom, czym tak naprawdę są muzea, jak funkcjonują i czym zajmują się pracownicy muzeów. Nietypową atrakcją tego dnia była możliwość wejścia do magazynu Muzeum Regionalnego i obejrzenia jego zawartości. Dzieci dowiedziały się jakie zbiory są gromadzone przez muzea regionalne, zapoznały się z zasadami tworzenia kart katalogowych i same takie karty przygotowały. Miały też okazję sprawdzić się w roli przewodnika. Była to dla nich oryginalna zabawa, ale też duże wyzwanie, któremu świetnie podołały. Na zakończenie zajęliśmy się rozwiązywaniem rebusów i zagadek z zakresu funkcjonowania muzeów – mówi Ewelina Pawelec, adiunkt w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu.
Stroje ludowe i tradycyjne potrawy
5 lutego w MR w Zwoleniu zorganizowano warsztaty, tym razem pod hasłem „Jak wyglądał strój ludowy?”. Uczestniczyła w nim duża grupa dzieci, ponieważ placówkę odwiedziły również przedszkolaki.
– Rozmawialiśmy o strojach regionalnych, były też zagadki i możliwość porównania dawnych tkanin z tymi, które nosimy dziś. Drugą częścią spotkania były zajęcia praktyczne. Dzieci otrzymały do swojej dyspozycji puste chusty, szablony, kredki do malowania tkanin, a także filc i wstążki. Ich zadaniem było stworzenie ludowej serwety według własnego pomysłu. Zajęcia sprawiły naszym gościom wiele radości – podkreśla Ewelina Pawelec.
Podczas spotkania 7 lutego skupiono się na jadłospisach naszych dziadków. – Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania dzieci z różnymi odmianami zbóż i kaszy. Rozmawialiśmy także o zwierzętach hodowanych na wsi i owocach lasu, a także o dawnym, tradycyjnym procesie wypiekania chleba. Mówiliśmy również o potrawach, które być może jeszcze gdzieś tam w rodzinach są przygotowywane i stworzyliśmy piękne książki kucharskie. Zadaniem, które bardzo spodobało się dzieciom, było ozdabianie jej okładki w dowolny sposób – informuje Ewelina Pawelec.
.
- Dzieci lubią, kiedy łączy się teorię z praktyką, dlatego podczas tegorocznych ferii zimowych postawiliśmy właśnie na taką formę zajęć. Ich uczestnikom najbardziej podobało się myszkowanie po magazynie i oglądanie tego, co się tam znajduje. Jak sami stwierdzili, dla nich to duży skarbiec, którego sekretną zawartość mieli możliwość odkrywać, co sprawiło im ogromną frajdę. Po zakończeniu naszych spotkań dzieci dopytywały o to, kiedy odbędą się kolejne. Myślę więc, że zimowisko w muzeum możemy uznać za bardzo udane – podsumowuje dr Katarzyna Madejska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu.
MG
zdjęcia: Muzeum Regionalne