Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4704
W sumie: 140922

News

News zdjęcie id 907

Muzeum Regionalne włączyło się w obchody jubileuszowe miasta Zwolenia

25.02.2019

 

 

 

20 lutego mieszkańcy Zwolenia uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu, 594. rocznicy nadania praw miejskich Zwoleniowi. Podczas obchodów jubileuszowych nie mogło zabraknąć spotkania przybliżającego rys historyczny jego dziejów. Dlatego druga część uroczystości miała miejsce w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu, gdzie odbył się bardzo ciekawy wykład dr Katarzyny Madejskiej pt. „Zwoleń: jak powstawało miasto”.

 

.

Zebranych gości powitał burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. – Przy tak ważnej uroczystości, oprócz części artystycznej, którą mieliśmy okazję obejrzeć dziś w Szkole Podstawowej im.Władysława Jagiełły w Zwoleniu, nie mogło zabraknąć głosu profesjonalisty, osoby, która przybliży nam historię naszego miasta. Tego zadania podjęła się dr Katarzyna Madejska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, za co jej bardzo serdecznie dziękuję.Cieszę się, że tak licznie odpowiedzieli państwo na nasze zaproszenie i uznali, że warto wiedzieć i pamiętać o tym, jak powstawało piękne miasto Zwoleń – powiedział burmistrz.

 

Nadanie praw miejskich

Wykład dr Katarzyny Madejskiej przybliżył trudny i rozłożony na dziesiątki lat proces powstawania miasta Zwolenia. –Ośrodek ten otrzymał prawo zwane magdeburskim 20 lutego 1425 roku mocą przywileju królewskiego. Dokument nie zachował się w oryginale, ale w postaci kopii z 4 stycznia 1443 r., dodatkowo poszerzonej o klauzulę mówiącą o wyłączeniu mieszczan zwoleńskich spod władzy sądowej urzędników ziemskich. Ten najcenniejszy dla dziejów Zwolenia dyplom przechowywany jest obecnie w Archiwum Narodowym w Krakowie – mówiła dr Katarzyna Madejska. - Miasto w XV w. otrzymało do swej dyspozycji grunty o powierzchni ok. 2,5 tysiąca hektarów, dzień targowy wyznaczony na czwartek, z czasem dwa jarmarki, a także, co najważniejsze, możliwość stworzenia samorządu miejskiego. Mieszczanie podlegali odtąd jurysdykcji sądów wójtowskich i mogli wybierać radę miejską. Najstarsze wzmianki o niej pochodzą z 1507 r. – dodała dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu.

 

Handel, rzemiosło i ceniony browar

Dr Madejska omówiła czynniki i zjawiska, które spowodowały, że miasto mogło być lokowane na gruntach wsi Gotardowa Wola, a później także rozwijać się. - Wśród najważniejszych czynników rozwojowych można wymienić centralne położenie względem innych dzielnic Polski, co sprzyjało wyznaczaniu szlaków drożnych, a z czasem handlowych oraz czerpanie z pozycji ośrodków takich jak Sieciechów, Solec i Radom, jak również Serokomla (Janowiec), przede wszystkim zaś Kazimierz Dolny. Zwolenianie parali się handlem, rzemiosłem i rolnictwem. Wybudowali młyny, łaźnię i postrzygalnię sukna oraz browar, a zwoleńskie piwo ceniono nawet w stolicy województwa, Sandomierzu. Mieszkańcy nieustannie starali się o otrzymanie kolejnych przywilejów, które polepszały pozycję miasta – powiedziała dr Katarzyna Madejska i podkreśliła, że Zwoleń wzorem innych miast, co najmniej od XVI stulecia posługiwał się herbem.

 

Muzeum Regionalne w dniu uroczystych obchodów nadania prawa miejskiego Zwoleniowi, zaprezentowało również XVII i XVIII-wieczne dokumenty ośrodka.

 

 

MG

 

 

zdj. MC

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.