Logo Miasto Zwoleń

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4704
W sumie: 140922

News

News zdjęcie id 909

Polskie gwiazdy operowo-operetkowe na zwoleńskiej scenie! Jubileusz miasta Zwolenia uczczony niecodziennym koncertem

25.02.2019

 

 

 

Piękne stroje i scenografia oraz niezwykłe głosy, a wszystko okraszone pełnym profesjonalizmu kunsztem aktorskim i dużą dawką humoru – 20 lutego artyści występujący w Kinie Świt w Zwoleniu za sprawą muzyki i śpiewu zabrali zwoleńską publiczność w podróż po zakątkach urokliwej Wenecji. Karnawałowy koncert był jedną z części obchodów 594. rocznicy nadania praw miejskich Zwoleniowi. Podczas wydarzenia nie mogłozabraknąć tradycyjnego wręczenia medali „Zasłużony Dla Ziemi Zwoleńskiej”. W tym roku to zaszczytne wyróżnienie trafiło do pięciu osób.

 

Koncert galowy 594. rocznicy nadania praw miejskich Zwoleniowi otworzyła sekcja trąbek Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia działającej pod kierunkiem Piotra Bąbolewskiego.

 

Kino wypełnione po brzegi

Przybyłych na uroczystość widzów powitał burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. Wśród gości znaleźli się między innymi: dyrektor biura poselskiego posła na sejm RP Andrzeja Kosztowniaka - Piotr Sztuka, przedstawiciele Urzędu Miasta w Zwoleniu – zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski, skarbnik gminy Maria Kalbarczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Zwoleniu Paweł Sobieszek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Zwoleniu Włodzimierz Piskorek i Stanisław Kaczyński, burmistrz Zwolenia pierwszej i drugiej kadencji Marian Krawczyk, burmistrz Zwolenia 2006-2018 Bogusława Jaworska, zastępca burmistrza Zwolenia w latach 1998-2018 Włodzimierz Kabuz, przedstawiciele władz powiatu - starosta zwoleński Stefan Bernaciak, przewodniczący Rady Powiatu w Zwoleniu Piotr Fijołek, wicestarosta Waldemar Urbański, członkowie Zarządu Powiatu Jerzy Kamionka, Andrzej Skorek i Mirosław Chołuj, skarbnik powiatu Elżbieta Lange, a takżeprzedstawiciele straży, policji, samorządów,placówek kulturalnych, oświatowych i służby zdrowia, jednostek organizacyjnych, przedsiębiorców, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych. Szczególnie ciepło burmistrz powitał mieszkańców miasta i gminy Zwoleń.

 

.

– Jest mi niezmiernie miło, że mieszkańcy Zwolenia i okolic tak licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie i zaszczycili nas swoją obecnością.  Przypadająca 594. rocznica nadania praw miejskich Zwoleniowi podkreśla długą i piękną historię naszego miasta, na którą składa się życie wielu pokoleń mieszkańców.  W tym roku świętowanie tego ważnego jubileuszu stało się okazją do zorganizowania cyklu wydarzeń. Rozpoczęliśmy od udziału w pięknym przedstawieniu pt. „Kraj lat dziecinnych”, w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu. O przeszłości Zwolenia oraz czynnikach, które determinowały jego rozwój usłyszeliśmy podczas wykładu pt. „Zwoleń, jak powstawało miasto” wygłoszonymw Muzeum Regionalnym przez dr Katarzynę Madejską, dyrektor tej placówki. Obchody zwieńczy koncert karnawałowy w stylu weneckim. Życzę państwu udanej zabawy – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima.

Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości, zastępca burmistrza Zwolenia Grzegorz Molendowski odczytał list od wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery.List w imieniu posła na sejm RP Andrzeja Kosztowniakaprzedstawił dyrektor jego biura poselskiego, Piotr Sztuka.

 

Medale dla zasłużonych

Przy okazji jubileuszu narodzin miasta Zwolenia tradycyjnie wręczono wyjątkowe wyróżnienia, medale „Zasłużony Dla Ziemi Zwoleńskiej”. Otrzymały je osoby szczególnie zaangażowane w lokalne życie społeczne i kulturalne. 

 - Jestem dumny ze Zwolenia, miasta, które wciąż aspiruje i ciągle chce być bardziej przyjazne dla mieszkańców i oferować im coraz więcej w różnych obszarach. Jestem dumny z miasta, które wciąż ma ambicje, aby za nim tęsknić i do niego wracać. Jestem też dumny z tego, że mogę na jego rzecz pracować – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima. -Musimy pamiętać o tym, że to my, mieszkańcy Zwolenia, przyczyniamy się do jego rozwoju. Na przestrzeni lat było wielu ludzi, którzy w sposób szczególny angażowali się w lokalne sprawy. I to właśnie teosoby, które wyróżniają się twórczością artystyczną, działalnością sportowączy społeczną wpływającą na rozwój Zwolenia, są odznaczane szczególnym wyróżnieniem, medalem „Zasłużony Dla Ziemi zwoleńskiej” – podkreślił burmistrz.

 

Warto dodać, że do chwili obecnej kapituła odznaczyła w sumie ponad 260 osób. W tym roku honorowe medale za pracę społeczną na rzecz lokalnej społeczności przyznano pięciu osobom: Mieczysławowi Chmielewskiemu, Wandzie Krawiec, Grzogorzowi Paszkiewiczowi, Stanisławowi Wawrzakowi i Irenie Zawadzak.

 

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Mieczysław Chmielewski – jeden z najprężniej działających członków Zarządu Młodzieżowego Parafialnego Klubu Sportowego skupiającego młodych siatkarzy, Wanda Krawiec – założycielka zespołu obrzędowego w Strykowicach Górnych i Koła Gospodyń Wiejskich działającego od sześćdziesięciu lat, Grzegorz Paszkiewicz – fundator Fundacji „Follow me”, Stanisław Wawrzak – przedsiębiorca i społecznik angażujący się w organizację wielu ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć w zakresie kultury i sportu, czynnie wspierający akcję „Szlachetna Paczka” oraz kluby abstynenckie, Irena Zawadzka – redaktor naczelna kwartalnika „Głos Ziemi Zwoleńskiej” prezentującego wiadomości z gminy Zwoleń i powiatu zwoleńskiego.

 

W imieniu wszystkich odznaczonych podziękowania złożyła Wanda Krawiec.

 

– Przyznane nam wyróżnienia niejako obligują nas do dalszej pracy na rzecz lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że realizacją kolejnych przedsięwzięć będziemy przyczyniali się do rozwoju społecznego i kulturalnego naszej pięknej ziemi zwoleńskiej – mówiła Wanda Krawiec.

 

Koncert w stylu weneckim

Po części oficjalnej odbył się pierwszy w historii Zwolenia koncert operetkowy w stylu weneckim. Widzowie zostali wprowadzeni w karnawałowy, włoski klimat już w progu kina, gdzie każdy otrzymał piękną maskę balową, o której założenie poprosili artyści. W podróż po Wenecji za sprawą muzyki i śpiewu publiczność zabrali: Małgorzata Długosz – sopran, Renata Drozd – sopran, Piotr Rafałko – tenor, Ryszard Wróblewski – tenor, Maciej Przestrzelski – skrzypce, Monika Polaczek-Przestrzelska – fortepian oraz prowadząca i reżyser koncertu Anna Barańska-Wróblewska.

Każdy z utworów poprzedzony był niezwykłą opowieścią konferansjera o weneckich nocach, tamtejszych zwyczajach, ludziach, a nawet kotach, które zamieszkują boczne uliczki miasta. Na scenie pojawiały się właśnie miauczące koty, zbiegłe z Włoch potwory, a także najsłynniejszy uwodziciel świata – Casanova.

 

Publiczność nagrodziła występy artystów wielkimi brawami i owacjami na stojąco. Nie obyło się bez bisu i to dwukrotnego. Widzowie podsumowali koncert krótkimi słowami: wspaniały, niezwykły, cudowny.I taki właśnie był.

 

MG

 

zdj. MC

 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p>Arkadiusz Sulima</p>

Arkadiusz Sulima

Przyjęcia interesantów:

w sprawach skarg i wniosków -
w poniedziałki w godz. 1530-1600

w pozostałych sprawach -
w czwartki w godz. 1000-1400

Urząd Miejski w Zwoleniu

Plac Kochanowskiego 1
26-700 Zwoleń
tel. 48 676-22-10
fax 48 676-24-18
e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.