News
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest wciąż żywa
08.03.2019
W czwartek po raz dziewiąty w Polsce obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające wydarzenia mające miejsce po II wojnie światowej odbywały się również w naszym mieście. Pierwsza część uroczystości odbyła się w piątek 1 marca na cmentarzu parafialnym, następnie w Muzeum Regionalnym o godz. 14 otwarta została wystawa Cezarego Imańskiego „Bitwa pod Zwoleniem 15-VI-1946”. Zwieńczeniem obchodów była niedzielna msza święta odprawiona w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie przemarszem ulicami miasta delegacji uczniów i nauczycieli ze szkół funkcjonujących na ternie Gminy Zwoleń na cmentarz parafialny, gdzie przy Pomniku upamiętniającym Żołnierzy Niezłomnych odbyła się główna część obchodów.
Krótką historię walk i Żołnierzy Niezłomnych przypomniał Zbigniew Plewicki, zastępca dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu.
Modlitwę w intencji żołnierzy i ich rodzin odmówił ks. Krzysztof Badeński.
O historii Żołnierzy Wyklętych mówił także Zastępca Burmistrza Zwolenia Grzegorz Molendowski, który w swoim przemówieniu zaapelował do młodzieży o chęć zgłębiania prawdy historycznej.
- Jesteście pierwszym pokoleniem, które uczy się o Żołnierzach Wyklętych na lekcjach historii. Chciałbym abyście zechcieli skorzystać z tej możliwości, pamiętajcie że jest to historia waszych „pradziadków”, którzy ginęli, jako zdrajcy ojczyzny, bandyci i sprawcy ludobójstwa. To właśnie oni stali na drodze do wprowadzenia systemu komunistycznego w Polsce. – mówił Grzegorz Molendowski
Kwiaty przy Pomniku żołnierzy złożyli między innymi: Zastępca Burmistrza Zwolenia Grzegorz Molendowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zwoleniu Paweł Sobieszek i wiceprzewodniczący Rady Stanisław Kaczyński.
W uroczystościach udział wzięli samorządowcy, księża, przedstawiciele lokalnych instytucji i szkół. Nie zabrakło także licznie zgromadzonej młodzieży oraz mieszkańców, a także członków rodzin poległych i pomordowanych żołnierzy.
Zdjęcia: P. Nakonieczny