News
Wspólne działanie sołectw i gminy – będzie renowacja pomnika i mogiły w Karolinie
30.04.2019
Trzy sołectwa, Karolin, Osiny i Sydół nawiązały współpracę w spawie zagospodarowania terenu oraz modernizacji miejsca pamięci osób pomordowanych w wyniku działań wojennych. Jest już wykonawca zadania, prace budowlane ruszą lada dzień.
Współpraca godna pochwały
Obiekty, pomnik i mogiła w Karolinie, są w złym stanie technicznym i od dłuższego czasu wymagają modernizacji. Trzy sołectwa postanowiły połączyć siły i fundusze sołeckie, aby przywrócić temu miejscu dawny blask. – Współpraca jest tu kluczowa, ponieważ koszty modernizacji miejsca pamięci są wysokie i przekraczają możliwości finansowe jednego sołectwa. Dlatego na słowa uznania należy postawa mieszkańców, którzy zdecydowali o współpracy w tym zakresie i wspólnym sfinansowaniu inwestycji z funduszy sołeckich – mówi burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. – Środki sołectw Karolin, Osiny i Sydół wystarczą na pokrycie kosztów modernizacji pomnika, mogiły i zagospodarowanie najbliższego otoczenia. Nie wystarczy jednak na renowację alei łączącej te dwa miejsca. Tę część zadania planujemy wykonać własnymi siłami, w ramach robót publicznych, bez udziału firm zewnętrznych – informuje burmistrz Arkadiusz Sulima.
Ważne dla mieszkańców miejsce
Trzeba podkreślić, że mogiła i pomnik w Karolinie są miejscem, gdzie odbywają się coroczne obchody związane z upamiętnieniem bestialskiego mordu z 18 marca 1942 roku. Niemcy zamordowali wtedy 55 mężczyzn pochodzących z Karolina, Sosnowicy, Osin, Pcinolasu, Kroczowa, Wacławowa, Ciepielowa, Sydołu, Ranachowa, Radomia i Gardzienic. W uroczystościach uczestniczą zwykle rodziny pomordowanych, mieszkańcy okolicznych miejscowości, a także samorządowcy i przedstawiciele różnych instytucji. – Jest to miejsce niezwykle ważne dla lokalnej społeczności, a obecny stan obiektów pozostawia wiele do życzenia. Potrzeba ich renowacji jest więc niezaprzeczalna – podkreśla zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski.
- Zarówno głazy granitowe, jak i postument są zdegradowane. Głaz „główny” z inskrypcją posiada głębokie pęknięcie struktury, a napisy są nieczytelne. Figura i postument ma ubytki i zarysowania struktury. Na figurze widoczne są ślady niefachowych napraw i uzupełnień struktury zaprawami cementowymi. Aleja z nawierzchnią ziemną ma nierówną nawierzchnię, zaburzone są tu spadki i występują przerosty korzeniami drzew. Jej obrzeża są bardzo zniszczone, popękane i porośnięte mchem. Sama mogiła ziemna ma nieuporządkowaną zieleń, wymagającą zabiegów pielęgnacyjnych i nowych nasadzeń – informuje Piotr Wajs, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego.
Jest wykonawca zadania
Samorząd gminy Zwoleń zakończył procedurę przetargową dla wykonawców zadania. 19 kwietnia zostały otwarte oferty. Spośród trzech, które wpłynęły, najniższą przedstawiła firma ARSGO KONSERWACJA Rzeźby i Wystroju Architektonicznego Bogumiła Goździewska z Warszawy. Prace renowacyjne wyceniła na kwotę 49 tys. 900 złotych. Pozostałe dwie oferty opiewały na kwoty rzędu: 79 tys. 354 zł oraz 120 tys. 540 zł.
Jak podkreślają samorządowcy,gmina stawia na jakość wykonania, dlatego jednym z warunków przetargowych,było posiadanie kwalifikacji i wymaganych prawem uprawnień do wykonania zleconych robót. - Wykonawca musi mieć uprawnienia do wykonywania zawodu konserwatora legitymującego się dyplomem uczelni wyższej oraz odbytą dziewięciomiesięczną praktykę w zawodzie. Zależy nam na tym, aby zadanie zostało zrealizowane zgodnie ze sztuką konserwatorską, ponieważ obiekt jest wizytówka gminy. Miejsce to odwiedzają rodziny pomordowanych oraz turyści, aw planach jest objęcie go Gminną Ewidencją Zabytków. Wykonawca, który został wyłoniony w przetargu ma duże doświadczenie w przeprowadzaniu podobnych prac. Dokonywał między innymi renowacji Pomnika Nieznanego Żołnierza przy ul. Wyszyńskiego w Zwoleniu – mówi burmistrz Arkadiusz Sulima.
Prace ruszą lada dzień
Warto dodać, że zadanie będzie podzielone na trzy części. Jedna z nich obejmie renowację pomnika, głazów, postumentu, płyty z orłem oraz najbliższego otoczenia, czyli chodnika i ogrodzenia. Uporządkowana zostanie również zieleń.
Kolejna część przewiduje prace wokół mogiły, w tym renowację mogiły zbiorowej i jej obramowania, muru z piaskowca, czapki, tablic pamiątkowych, podmurówki, krzyży betonowych oraz krzyża drewnianego, postumentu, tablicy i masztu.
Modernizacji poddana zostanie także fiugura Maryi.
Modernizacji zostanie poddane również ogrodzenie, furta, łuki stalowe i ławki. Zieleń wokół mogiły będzie uporządkowana. Trzecia część polegająca na renowacji alei łączącej mogiłę z pomnikiem będzie wykonana w terminie późniejszym przez gminę Zwoleń.
Umowa z wykonawcą została podpisana 29 kwietnia, a więc prace modernizacyjne ruszą niezwłocznie. Według planu mają zakończyć się 29 czerwca tego roku.
MG