News
Pamiętamy! Za nami rocznicowe obchody ważnych dla Zwolenia wydarzeń historycznych!
15.06.2020
Za nami uroczyste obchody upamiętniające 74. rocznicę bitwy stoczonej przez partyzantów Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” z oddziałami Armii Czerwonej oraz 76. rocznicę rozstrzelania przez Niemców 44 mieszkańców Grabowa, Janowca i Zwolenia.
Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów pod Ścianą Straceń. Wśród delegacji składających kwiaty byli przedstawiciele Gminy Zwoleń na czele z burmistrzem Arkadiuszem Sulimą.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Arkadiusz Sulima. Przypomniał w nim nie tylko tragiczne wydarzenia z 19 czerwca 1944 roku ale również podkreślił fakt, że swoją obecnością oddajemy hołd i szacunek tym, którzy stracili życie w obronie Ojczyzny.
- Jesteśmy tu aby pamiętać o tej tragicznej zbrodni oraz o jej ofiarach na przekór oprawcom. Te wydarzenia powinny nas jednoczyć, nas mieszkańców tego miasta, by już nigdy nie doszło do podobnej tragedii. Nasza obecność w tym miejscu to przede wszystkim hołd złożony osobom, które zginęły w czasie walk w okresie okupacji, ale również deklaracja pamięci bohaterstwa i męstwa, która w dzisiejszych czasach jest tak ważna. To nasz obowiązek by pamięć o tych wydarzeniach przekazywać kolejnym pokoleniom. - mówił burmistrz Arkadiusz Sulima
Następnie przybyłe na uroczystości delegacje oddały hołd bohaterom pod pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu. Jako pierwsi wiązanki składali przedstawiciele rodzin poległych partyzantów.
O godzinie 17.00 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu w intencji pomordowanych, ich rodzin a także Ojczyzny została odprawiona uroczysta msza święta. Tuż po niej o Franciszku Jaskulskim „Zagończyku” i historii jego oddziału opowiadał profesor Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Dopełnieniem obchodów była premiera filmu dokumentalnego o Bitwie pod Zwoleniem w reżyserii Przemysława Bednarczyka, występ harcerzy z Pionek oraz koncert zespołu "Lustro". Wydarzeniu towarzyszyła wystawa "Bić się do końca".
O poległych partyzantach i losach bitwy opowiadał wnuk legendarnego porucznika Tadeusza Krawczyka - Dariusz Krawczyk.
W uroczystościach udział wzięli nie tylko przedstawiciele miejscowych samorządów na czele z Burmistrzem Zwolenia Arkadiuszem Sulimą i starostą Zwoleńskim Stefanem Bernaciakiem, ale także przedstawiciele władzy państwowej - wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i posłowie Ziemi Radomskiej - Anna Kwiecień, Dariusz Bąk, Andrzej Kosztowniak i Marek Suski Przewodniczący Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu. Nie zabrakło także, najważniejszych w tym dniu - przedstawicieli rodzin poległych partyzantów.
.
Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej Duda. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia byli: Enea Wytwarzanie, IPN, ZHR oraz parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.